Zpráva o situaci na frontách Dombassu ke dni 17.8.2014

Zpráva o situaci na frontách Dombassu ke dni 17.8.2014

Luganská lidová republika
1. Severní fronta je docela dlouhou dobu stabilní na lomené lini od Lutugina na ruské hranice. Na jihozápadních a jižních přístupech k Lugansku nepřítel zahájil útok s cílem celkové blokády města. Od předvčerejška se „šturm“ Luganska – jak bylo očekáváno – udusil na předměstích, protože pro útok byly použity zjevně nepřiměřené síly. Z jihu postupující útvary byly zachyceny v pouličních bojích, které ale vypadaly spíš jako simulace útočné činnosti a neodpovídaly nabubřelým zvěstem,o tom, že začalo “osvobození Lugansku”.

donecko

2. V souvislosti se shora uvedeným pokračoval boj o v Chraščevatoje, (které není ovládáno nepřítelem) a o před dvěma dny obsazenou Novosvětlovku. Ta byla obklopena ze třech stran (největší nebezpečí pro celou operaci uvolnění kruhu kolem Novosvětlovky představuje jižní směr) a v bitvě jsou použity raketové systémy a dělostřelectvo. Útoky domobrany LLR pěchotou tanky nemají ještě rozhodující úspěch, nepřítel se opírá o obytnou zástavbu Novosvětlovky Ačkoliv bylo zachyceno volání o pomoc, zatím si nepřítel zachovává základní pozice. Obě strany mají v bojích dost velké ztráty jak v lidech, tak v technice. Snahy obou stran jsou jasné, Novosvětlovka má operativní hodnotu v souvislosti s bojem o Lugansk a politickou v souvislosti s plánem příjezdu „bílé kolony“, s jejímž vstupem junta souhlasila.

3. Situace na hranici dnes klidná. Jižně od Izvarina už dlouho žádní vojáci junty nejsou a doprava přes hranice funguje bez větších problémů. Většina trofejní techniky z jižního kotle byla už vyvezena – buď okamžitě na na frontu, nebo na opravu. Hlavním problémem je nedostatek paliva a náhradních dílů, jakož i posádek. Pokud jde o fámy o obchodu se zbraněmi na území Donbassu – od jara tam existuje černý trh se zbraněmi, což není překvapující. A jde to oběma směry. Orgány RF se nedávno touto otázkou zabývaly, protože existují fakta o exportu zbraní a jejich prodeji v Rusku. Není divu – jak dlouho bude válka, tak dlouho tu bude vrstva lidí kriminálního charakteru, kteří parazitují na válce a zapojují se do loupeží a rabování a do ochrany obchodu se zbraněmi. Zabránit tomu může důkladnější filtrování osob a zboží pocházejících z území Novorosie a posílení zvláštních opatření ve frontové oblasti I v týlu.

4. V oblasti Alkčevska a Stachanova je stabilní situace. Domobrana LLR a brigáda (nyní již ne jen batalion) „Přízrak“ pevně drží klíčové osídlené body a silniční křižovatky I když jsou obtěžovány nepřátelskými akcemi pod Pervomajskem a u Debalceva. Samo Debalcevo se přes triumfální oznamy vítězství nepříteli obsadit nepodařilo, ale linie styku vojsk se v posledních 4-5 dnech výrazně posunula k tomuto klíčovému bodu. Z toho důvodu část sil, které by junta mohla použít v bojích kolem Uglegorska a k nástupu jižně od Debalceva, musí být drženy k ochraně města. Celkově vzhledem k omezeným silám milice v této oblasti, jsou její úkoly řešeny dobře. Junta, dosud nemá dostatek sil k nástupu s cílem porazit Alčevsko – stachanovské uskupení milice.

Obecně LLR má nyní operační krizi v oblasti Novosvětlovka – Chrjaščevatoje, s poměrně stabilní situaci na jiných frontách. Je tedy třeba čekat na výsledky bojů.

Doněcká lidová republika

1. Ukrajinská ofenziva na jižních přístupech k Doněcku se zastavuje, protože těžkopádné snahy probít se obranou milice ztroskotávají, stejně jako pokusy obsadit Ilovajsk od jihozápadu. Vše to vedlo k přemístění linie hlavního úderu k Mospinu, které bylo obklíčeno ze třech stran. Junta oznámila, že neúspěšný boj pod Ilovajskem byl součástí ďábelského plánu, který měl odvést síly milice z Mospina. Ve skutečnosti poté, co utrpěla porážku pod Ilovajskem, junta jednoduše tím, že má celkovou převahu lidí a materiálu, nastoupila k úderu mezi Ilovajskem a Mospinem a posílila tlak od jihozápadu na Mospino. Samotné město ještě není obklíčeno, ale cestě k němu je postřelována a je zde riziko obklíčení mospinské posádky.

Zásadní úder jižní skupiny vojsk UA je zcela přímočarý a při maximálním úspěchu (v případě obsazení Mospina) je přivede na jižním okraji Doněcka. Ambicióznější plány související se synchronizovanými útoky s cílem převzetí silnice vedoucí do Doněcku z Torezu neuspěly a šly zase jednou do šrotu. Díky za to posádce Ilovajsku.

2. Včera byl plně uzavřen „Jižní kotel 2.0″, do kterého byly uzavřeny částí dvou brigád junty a různé vedlejší jednotky. Nepřítel zaujal obranu opírající se o lokality Latyševo a Dmitrovka. Porážka v bitvě o Miusynsk a Krasnyj Luč, stejně jako pád Marinovky jen vedly k opakování již dobře známého scénář, kdy v těžkých bojích otřesené brigády junty, se dostanou do operativního obklíčení a jsou zpracovávány dělostřelectvem. Avšak vzhledem k aktivitě milice v rajonu Dmitrovky je pravděpodobné, že počká, dokud nebude kotel zdestruován a žádné milice nebudou nasazeny aby urychlily proces. Je zřejmé, že s ohledem na nové obklíčení bude junta musel stáhnout některé jednotky od Ilovajska a Avmrosijevky, aby se pokusila deblokovat kotel. V nejbližších dnech se proto dá v Marinovce očekávat nástup junty s použitím mechanizovaných jednotek.

Je třeba poznamenat, že činnost DRG domobranců v rajoně KPC „Uspenka,“ znamená implicitní hrozbu pro usskupení junty v oblasti Amvrosijevky, i když je to samozřejmě hrozba ve střednědobém horizontu.

Přeložil Stanislav Vozka

3. Je možno konstatovat, že operační krize v oblasti Miusinska a Krasnovo Luča byla překonána. Části třicáté mechanizované brigády UA prolomily severně od Krasnovo Luča obklíčení s těžkými ztrátami. Z předměstí Miusinska byl konečně nepřítel vytlačen. Tak také byly odraženy všechny útoky nepřítele oblasti Sněžného. Dnes můžeme říci, že bitva v oblasti, měst Krasnyj Luč – Sněžné – Miusinsk byla vyhrána a junta, utrpěla těžké ztráty v lidech a technice a nepodařilo se jí dosáhnout významných výsledků. To znamená, že domobrana udržela kontrolu nad hlavní silnicí, po které se zásobují Doněck a Gorlovka.


4. Jedinou oblastí, kde se juntě nadále daří zachovat iniciativu, zůstává oblast mezi Gorlovkou a Debalcevem, kde se se velkou převahu obrněných vozidel snaží odříznout Doněck od Gorlovky a dostat se do Jenakijeva o které se vede urputný boj. Do povětří vyhozený most u Uglegorska zpomalil nástup junty. Další rezervy jsou vázány v probíhajících bojích a riziko obklíčení Gorlovky je poměrně vysoké a posádka Jenakijeva je vzhledem k nedávným logistickým problémům poměrně slabá. Zesílené obrněné skupině nepřítele se podařilo prorazit ke Ždanovce, kde vypukly těžké boje. Ztráta Ždanovky hrozí obchvatem Jenakijeva na jihu, takže milice se snaží eliminovat tento průlom. Současně s tím boj pod Jasunovatoj nepinesly juntě žádné hmatatelné výsledky. Obecně zůstává hrozbou obklíčení Doněcka ze severu, obklíčení Gorlovky a vznikla hrozba Jenakijevu. Takže říci, že útok junty na Doněck byl úplně odražen, ještě není možné.

Obecně vzato, povaha bojů v posledních dnech se změnila – junta již nemůže zaútočit kdekoli a její síly se musí pro další útoky se uchylovak k přeskupování. Zcela systematicky je porážena na jihu. Nicméně bez odražení junty na jih od Debalceva a odražení útoku na Novosvětlovku, nelze zatím hovořit o překonání krize.

Partyzánských aktivit za přední linií nepřítele postupně přibývá, junta evidentně nemá dost lidí, ke kontrole přífrontových oblastí, takže zprávy o bombardování a útocích na konvoje zátarasy přicházejí stále častěji. Stále nemají žádný operativní efekt, ale tendence zde je jasná – ještě před měsícem neměla junta v týlu problémy.

zdroj : http://cassad.net, překlad: http://prozitrek.cz/zprava-o-situaci-na-frontach-dombassu-ke-dni-17-8-2014/

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*