Zopakuje V.V. Putin starou Stalinovu chybu?

Zopakuje V.V. Putin starou Stalinovu chybu?

Nechci tu rozebírat vládu V.V. Putina, ani J.V. Stalina z pohledu České republiky, nebo západních velmocí, nýbrž z pohledu Ruska. Je neoddiskutovatelný fakt, že oba tito muži převzali Rusko v dezolátním stavu a udělali z něj velmoc.

J.V. Stalinovi se povedlo udělat ze zaostalé feudální země, jejíž DPH byl na 11% oproti DPH USA, navzdory občanské válce, invazi 14 západních zemí a posléze invazi nacistického Německa a jeho spojenců ekonomickou a vojenskou velmoc s jaderným arzenálem a s DPH na 80% vůči USA. Dokázal udělat z osamělé země, proti které po VŘSR brojil celý svět vůdčí stát celého Východního bloku, a hlavně si zavázal přátelstvím a spojenectvím Čínu, čímž Kremlu zajistil neotřesitelnou pozici u globálního jednacího stolu.V.V. Putin, naproti tomu převzal zemi, která byla po Jelcinově neschopné vládě zcela ekonomicky a morálně v úpadku, ve které spousty Rusů už nevěřilo nikomu a ničemu, a málokdo věřil v nějaké „zářné zítřky“. Na západě již nebral Rusko téměř nikdo vážně, z jeho armády si každý dělal jen srandu, a v „každém druhém“ americkém akčním filmu, pomáhal nějaký americký „supervoják“ zachraňovat demokracii v Rusku a likvidovat jejich staré jaderné zbraně, které se dostali do rukou teroristů.

Před 20 lety nikoho na západě ani nenapadlo, že by Rusko mohlo nějak významně diplomaticky zasahovat do řešení globálních problémů, nebo je dokonce pomáhat vojensky, či ekonomicky řešit. V.V. Putinovi se povedlo pozvednout ekonomiku, zmodernizovat armádu a hlavně vdechnout do duší Rusů zpět sebevědomí a hrdost na svou zemi Dnes, přestože každý druhý na západě V.V. Putinovi a Rusku „nasazuje psí hlavu“ a místo Ruskem neustále nabízeného rovnocenného partnerství dělají z této země zbytečně „nepřítele západního stylu demokracie“, již nikdo se zdravou hlavou nezpochybňuje velmocenskou pozici Ruska.

Jaká je tedy ta chyba – hrozba, která se může Rusku vymstít stejně, jako se stalo po Stalinově smrti v roce 1953? Je to přílišná důvěra ve vládu „jednoho muže“, který si včas nevychová svého mladšího nástupce. Pokud poté, co V.V. Putin již nebude moci vykonávat svou funkci, nebo prostě zemře, nastoupí na jeho místo „druhý Chruščov“, „druhý Jelcin“, nebo „druhý Gorbačov“, bylo všechno to obrovské úsilí V.V. Putina úplně zbytečné a nastane další úpadek Ruska. Všichni schopní lidé okolo V.V. Putina jsou starší lidé. Pánové S.V. Lavrov, nebo S.K. Šojgu, jsou současnému prezidentovi Ruska významnou oporou, ale stejně, jako V.M. Molotov nenahradil J.V. Stalina, těžko někdo z této „staré gardy“ nahradí V.V. Putina.

Dokáže V.V. Putin včas najít a patřičně „vychovat“ svého nástupce, nebo zopakuje starou Stalinovu chybu? To je otázka, která jistě nevrtá hlavou pouze mně …
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*