„Zdravotnická diktatura“ – Francie zrušila po silném odporu plán na zavedení povinného očkování proti COVID-19

„Zdravotnická diktatura“ – Francie zrušila po silném odporu plán na zavedení povinného očkování proti COVID-19

Tváří v tvář vyhlídkám na masivní protesty vyvolané předloženým návrhem zákona, který by v případě schválení fakticky dal státu pravomoc nařídit obyvatelům povinné očkování proti COVID-19, ministr zdravotnictví Olivier Véran projekt dočasně odložil.

Návrh zákona, který předložil francouzský premiér Jean Castex před Radou ministrů 25. prosince, navrhoval, aby občané byli povinni buď předložit důkaz o negativním testu COVID-19, nebo předložit aktuální osvědčení o očkování, aby mohli využívat rozsáhlou síť veřejné dopravy v zemi, píše deník Le Figaro.

Podle Gabriela Attala, mluvčího vlády, měl navrhovaný právní předpis „připravit konec zdravotní pohotovosti 1. dubna 2021“ a „vytvořit udržitelný právní rámec pro řešení zdravotní krize“.Podle kontroverzního návrhu zákona „může předseda vlády […] podřídit pohyb osob, jejich přístup k dopravním prostředkům nebo na určitá místa, jakož i výkon některých činností, předložením výsledků screeningového testu, který prokáže, že daná osoba není postižena nebo kontaminována, po preventivní léčbě, včetně podání vakcíny, nebo léčbě.“

Ministr zdravotnictví Olivier Véran čelil silnému odporu opozičních stran a rozhodl se návrh prozatím zrušit.

Předsedkyně francouzské pravicově populistické strany Národní shromáždění Marine Le Penová, která hovořila o čerstvě sešrotovaném zákonu, prohlásila, že by nemělo existovat absolutně žádné „občanství druhé kategorie pro neočkované jedince – což je hluboce zhoubné a liberticidální“.

Le Penová označila státní opatření, která by vyžadovala očkování občanů, za „v podstatě totalitní“.

Mluvčí Národního shromáždění Sébastien Chenu řekl televizi France 2, že myšlenka povinného očkování je „velmi nebezpečná“ a že pokud by byla vnucena obyvatelstvu, podobala by se „zdravotní diktatuře“.

„To, že se vláda domnívá, že základní svobody má pouze premiér, je velmi znepokojivé. Žádný dobrý úmysl takové rozhodnutí neopravňuje. V případě zdravotní krize musí provádění takových opatření zůstat ve výlučné pravomoci parlamentu,“ uvedl předseda senátní skupiny Les Republicains Bruno Retailleau.

Guillaume Peltier, místopředseda středopravicové strany Les Républicains, vyjádřil pohrdání navrhovaným zákonem na svém Twitteru slovy: „Co skrývá Emmanuel Macron? Naivně jsem věřil, že v naší vlasti je dodržování svobod pravidlem a jeho omezení výjimkou. V tomto případě by exekutiva měla veškerou moc pozastavit naše svobody bez parlamentní kontroly? Nepředstavitelné.“

Podle nedávného průzkumu deníku Le Journal du Dimanche pouze 41 procent Francouzů uvedlo, že plánuje očkování. Jiný průzkum IFO zjistil, že výrazná většina z 59 procent dotázaných Francouzů tvrdí, že by se nenechala očkovat.

Francie je obecně považována za jeden z nejvíce skeptických států proti očkování na světě. Rozsáhlé protesty vypukly v roce 2018 poté, co Macronova vláda vydala mandát, který by potrestal rodiče za to, že odmítnou očkovat své děti tím, že jim odříznou přístup k jeslím a dalším službám.

Skepse k nové vakcíně COVID-19 je rozšířená. Například 44 procent Poláků v nedávném průzkumu uvedlo, že by očkování nechtěli podstoupit, přičemž mnozí z nich uvedli jako důvody, proč by ho odmítli podstoupit, uspěchaný vývoj a nedostatek dlouhodobých testů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*