Zastrašující Vrbětický sklad munice NATO

Zastrašující Vrbětický sklad munice NATO

Otázka, zda ve Vrběticích byla skladována munice NATO je sporná. Česko sice v NATO je, ale ta munice mohla být vyřazená už dávno před vstupem. Ale to nehraje zas až takovou roli. Munice zabíjí, ať má v papírech cokoli.

Je to už více než čtvrt století, kdy velmi podnikaví Nizozemci zde prodávali za velmi slušné peníze vyřazené americké sálové počítače, které ale stále „šlapaly jako hodinky“. Jednou se nám nechtěla rozeběhnout jedna řada „Winchester disků“ v Chemičce Záluží u Mostu a byl z toho problém.

Tuším, že označení těch bylo 3340 a kapacita každého stojanu „fantastických“ 70MB (2xráže Winchestrovky). Jeli jsme tam s kolegou už potřetí a skutečně se nám podařilo tu poslední ze 4 řad rozchodit. A na dotaz, co jí bylo, byla naše odpověď jasná „ty mašiny byly v pubertě“ (r.v. 1976).

To jsem ale odbočil. Začal jsem s tím proto, že jedním ze zákazníků byla také Škoda Plzeň nebo její nějaký privatizační sklon a mašiny jsme instalovali v bývalé muničce u Třemošné. Prostě, daleko v lese, byla sada přízemních budov z lehkého materiálu, aby, až to bouchne, to netrefilo civilisty.

Policejní fotografie z místa exploze muničního skladu Foto: Policie ČR
Policejní fotografie z místa exploze muničního skladu Foto: Policie ČR

A to, že munička občas bouchá, ví každý, i drogista paní Kateřiny z románu Saturnin. A přesvědčili se o tom také ve Vrběticích. A dnes čteme, že US Army nebo chcete li Pentagon dodaly Přes 5 tisíc tun munice poslouží americkým vojákům na cvičeních i v rámci balíčku odstrašujících opatření vůči Rusku

Zase dostanu „po tlamě“, že jsem rusofil, kremlobot, placený Putinem a starý komunista, ale přesto bych se dovolil zeptat, jak nějaká velká zásoba munice může někoho odstrašit? Ano, před 80 lety, před druhou světovou válkou to asi smysl mělo.

Kdyby německý Abwehr zjistil, že Československo, potažmo SSSR disponuje velkými zásobami munice nebo chcete li střeliva, pak by to byla známka o dobré připravenosti té země k obraně. Výzbroj, výstroj a především vycvičené mužstvo s vysokou morálkou jsou vždy předpokladem vojenského úspěchu.

Ale čeho chce NATO dosáhnout v „odstrašení“ Ruska velkou zásobou munice? To by pak mohlo být jako v románu George Orwella 1984, kdy války mezi dvěma ze tří globálních uskupení probíhaly tak, že se elitní útvary utkávaly daleko od metropole, která vůbec necítila, že se bojuje.

Ano, tam by bylo velmi důležité mít dobrou zásobu munice. Ale, co odrazuje Rusko od přímého útoku na státy NATO a naopak? To jsou přece jaderné zbraně a nic jiného. A obě jaderné velmoci si moc dobře hlídají, aby protistranu nevyprovokovaly k jejich použití.

Chce se nám namluvit, že třeba Rusko usoudí, že „dosť bolo izolovanosti Kaliningradu“ a je třeba si k němu probojovat suchou cestou a tak tam budou ty dvě armády (ruská a polská) válčit konvenčními zbraněmi a NATO dodá polské straně posily a munici?

Přece pro tento případ má NATO jednoznačnou klauzuli, která říká, že napadení jednoho státu NATO je jako napadení všech a všichni členové pomáhají napadené zemi. Jinými slovy, napadení Polska Ruskem by bylo signálem k zahájení jaderné války.

A kindy pindy o Ukrajině? Tam je situace naprosto jiná. To, co tam již dva roky vidíme, je otevřený, dříve skrytý, konflikt o tuto zemi, která má pro obě strany velký strategický význam. Například, před 43 roky, v roce 1973 se v Chile dostal k moci komunistický prezident Alliende.

A ten byl USA velmi nepříjemný a proto nakonec skončil, jak se tak u nás přiblble říká, před hlavněmi kalašnikovů, což nepřežil. Samozřejmě, nějaký přímý důkaz angažovanosti USA stěží najdeme. Ale znáte to: Co vypadá jako kachna, chodí jako kachna… atd.

Proruský prezident Janukovyč to spiknutí nakonec o fous přežil. A také, Ukrajina není Chile. Má významnou ruskou a proruskou většinu. Alespoň podle výsledků posledních voleb. No a proti té je velmi těžké jít, hlavně, když má přímé napojení na své krajany.

Tím jsem chtěl jenom říci, že zrovna v tomto případě je nějaké gigantické množství munice skladované kdesi v Německu naprosto na hovno. V případě Ukrajiny to chtělo více používat zdravý rozum a slušnost, která velí respektovat právě podepsané dohody.

A poslední poznámka. Kdyby mělo dojít k nějakému rozsáhlejšímu konfliktu Ruska s NATO (nenávidím, když někdo píše „s Natem“), který by nepřerostl v globální jadernou válku a ta munice z muničních skladů Miesau u Kaiserslauternu by byla zapotřebí…

…pak je řešení velmi jednoduché. Na místě velícího ruského důstojníka bych do těch muničních skladů poslal takového malého „ptáčka zpěváčka“ neboli střelu s plochou dráhou letu s konvenční náloží. Ta, i se známou ruskou nepřesností, by se do tak obrovského skladu v pohodě trefila.

A lidí, kteří zažili a přežili výbuch muničáku, moc není. Obvykle mají někde svůj hrob, ale často tam nejsou kompletní nebo je ten hrob jen symbolický. A to samé by se dělo v Miesau u Kaiserslauternu, jakmile by konflikt začal.

Nejlogičtější je, že ta, do Evropy dodávaná munice, představuje naplnění meziskladu pro boje na blízkém a středním východě. A byla do Evropy dopravena především proto, aby se Pentagon vyhnul vysokým dopravním nákladům při leteckém transportu přímo z USA.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Zastrašující Vrbětický sklad munice NATO

  • Vybuchly zbytky munice, kterou ještě neprodali na černém trhu. Tím se zamaskovalo manko. O nic jiného nešlo. Inventuru ve vybuchlém muničáku nikdo neudělá. To vysvětluje postupné následné výbuchy, když se to nepovedlo odpálit najednou.

  • Kachna před výbuchem určitě vyletěla, ale nevíme kterým směrem, jestli na Ukrajinu, nebo do Turecka!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*