Zastaví Bidenova administrativa plynovod Nord Stream 2?

Zastaví Bidenova administrativa plynovod Nord Stream 2?

Společnost Nord Stream 2 ve středu oznámila zahájení nové fáze výstavby v téměř dokončeném projektu. Další jednotka, Akademik Čerskij, se připojila k plavidlu Fortuna v dánských vodách. To má urychlit pokládku posledních desítek kilometrů 1200 kilometrů dlouhého plynovodu.

Urychlení výstavby ukazuje odhodlání Ruska dokončit plynovod navzdory odstoupení 22 evropských společností od pojištění a financování projektu kvůli hrozbě sankcí ze strany Spojených států. Rusko se snaží projekt co nejrychleji dokončit a postavit svět před hotovou věc.

Přestože je projekt téměř dokončen a ruské zdroje předpokládají, že se tak stane do podzimu 2021, konečný úspěch projektu Nord Stream 2 ještě není vytesán do kamene.Postoj administrativy Joea Bidena v této věci je to, na čem konečný výsledek závisí nejvíce. Ačkoliv dosud americké sankce jako součást zákona proti americkým protihráčům prostřednictvím sankcí (CAATSA) vedly ke zpoždění při dokončování projektu, nevedly k úplnému ukončení prací.

Další akcí by mohla být zasazena smrtelná rána Nord Streamu 2. Jedná se o uvalení sankcí podle zákona na ochranu evropské energetické bezpečnosti (PEESCA), které byly americkým Kongresem v roce 2020 přidány do amerického obranného rozpočtu.

První kroky Bidenovy administrativy v této oblasti byly v únoru značně omezené a týkaly se pouze dvou ruských subjektů, což bylo pro projekt zcela nepodstatné. Podle odborníků z Centra pro východní studia však „plné uplatnění předpisů PEESCA, pokud k němu nedojde příliš pozdě, může znemožnit dokončení stavby“.

Podobné přesvědčení panuje i v americkém Kongresu. Zdroj z jedné z klíčových komisí Sněmovny reprezentantů sdělil Polské tiskové agentuře (PAP), že mezi většinou zástupců obou stran panuje shoda, pokud jde o možnost a nezbytnost „řešit vážné škody“ na Nord Stream 2.

Po ostré kritice Kongresu vůči laxnímu přístupu ministerstva zahraničí k této otázce, Bidenova administrativa, alespoň rétoricky, přitvrdila svůj postoj k Nord Stream 2. Americký ministr zahraničí Antony Blinken vydal v březnu prohlášení, v němž odsoudil plynovod jako politický projekt, který rozděluje Evropu a ohrožuje Ukrajinu. Během své návštěvy sídla NATO v Bruselu varoval firmy spolupracující s Nord Stream 2 před sankcemi.

Podle agentury Bloomberg navíc Washington zvažuje uvalení dalších sankcí na společnost Nord Stream 2. V rozhovoru pro CNN z minulého týdne však Blinken uvedl, že rozhodnutí dokončit toto úsilí leží nakonec na jeho iniciátorech a prostor USA k jednání je omezený. Ujistil také, že bez ohledu na rozdíly týkající se Nord Stream 2 zůstanou americko-německé vztahy silné.

Další krok týkající se sankcí má být oznámen 17. května. Ministerstvo zahraničí pak předloží Kongresu nový seznam subjektů, které se budou podílet na výstavbě Nord Stream 2 a na které mají být uvaleny sankce.

Podle zdroje PAP bylo v Kongresu prvotní přesvědčení, že Bidenova administrativa má v úmyslu povolit dokončení Nord Stream 2 ve jménu nezhoršení vztahů s Berlínem.

„Ale to už není tak jisté. Nicméně zatím nevidíme žádné konkrétní kroky, které by se této záležitosti týkaly,“ řekl zdroj.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*