Zasáhne CIA, aby porazila Viktora Orbána? Maďarská opozice se modlí za zahraniční intervenci

Zasáhne CIA, aby porazila Viktora Orbána? Maďarská opozice se modlí za zahraniční intervenci

Nic nepopisuje předvolební zoufalství maďarského anti-Orbánova tábora lépe než nedávný rozhovor v maďarském Klubu Rádió, vlajkové lodi liberální opozice, který předtím odvolala Maďarská mediální rada kvůli porušení pravidel vysílání.

Host ranního pořadu, Gábor Bruck, dlouhodobý poradce kampaně za nástupnictví socialistických premiérů, jako byl Péter Medgyessy nebo Ferenc Gyurcsány, nebo bývalý kandidát na předsedu opoziční vlády Klára Dobrev, v současnosti poslanec Evropského parlamentu za levicovou Demokratickou koalici, nabídl vítaný pohled na stav mysli tábora odpůrců Orbána.

Liberální politik poznamenal, že stále existuje naděje, že krajně pravicová až krajně levicová opoziční koalice v dubnových parlamentních volbách zvítězí, protože je (tj. současná konzervativní vláda) „dušena Bruselem“ a podle Brucka stále existuje možnost, že by do voleb proti současné vládě mohla zasáhnout FBI nebo CIA.„Trump není Amerika. Řekněme, že FBI nebo CIA jsou v podobných situacích Amerikou, to nevíme,“ spekuloval poradce. „V sousedních zemích to však dělali docela slušným tempem. Mám podezření, ale nic o tom nevím, že se dívají, a pokud bude opozice dostatečně silná, zakročí. Zveřejní informace, které udělají nešťastným toho, kdo je u moci. Podle mého názoru o tom vědí hodně; otázkou je, jestli to zveřejní, nebo ne?“ teoretizoval Bruck.

Dalo by se s přiměřenou dávkou důvěry prohlásit, že renomované zpravodajské služby, jako ty výše citované, nebudou sdílet žádné informace s postavami jako Bruck právě proto, že lidé jako on mají precedens v upoutání pozornosti, který je často vede k vyzrazení důvěrných informací v rozhlasových nebo televizních studiích.

Navzdory v současnosti přetrvávajícím zásadním nejasnostem ohledně globální role Spojených států v Bílém domě jsou navíc zpravodajské služby supervelmoci obecně řečeno obsazeny špičkovými profesionály, kteří, dostanou-li možnost volby, nebudou žádat o radu politiky, jako je Bruck. Byl členem dnes již zaniklé liberální strany SDS, která byla během svého působení ve vládě do roku 2010 Maďary široce vnímána jako strana, která se podílela na korupci a kleptokracii v průmyslovém měřítku, zejména díky svým infrastrukturním a majetkovým obchodům v hlavním městě Budapešti.

Bruckův výlev je indikátorem deziluzivního stavu liberální opozice, která postrádá přesvědčení a profesionalitu potřebnou k vytvoření vítězného volebního receptu a těší se z toho, že Brusel, tj. instituce Evropské unie, dělá špinavou práci, když jejich jménem podkopává demokratickou vládu, a spřádá fantastické teorie o tom, jak někteří operátoři CIA shazují předvolební bomby na Budapešť, která by mohla zvrátit hlasování v jejich prospěch.

Nejde o to, že by americké zpravodajské služby nepůsobily celosvětově ani v rámci demokracií, ani o to, že svou sledovací činností nepřekračují své demokratické pravomoci, jak jsme se přesvědčili ve skandálu s odposlechy telefonních hovorů, který se týkal Angely Merkelové. Nedávné bulharské volby, které vynesly k moci Kirila Petkova se stranou založenou pouhé dva měsíce před volbami, mají ve skutečnosti otisky prstů amerického ministerstva zahraničí, které mu pomáhalo. Ale USA a vlastně i EU mocnáři vědí, že Maďarsko není banánová republika; Orbán není Noriega a co je zásadní, maďarští voliči jsou výjimečně odolní proti metodám hybridní války, které používají nevládní organizace a mediální sítě financované americkým oligarchou Georgem Sorosem. Zatímco v Česku odhalil umělý skandál zvaný „Pandora papers“ pouhý týden před volbami premiéra Andreje Babiše, jeho post, stejná metoda hybridní války používaná v Maďarsku jako příběh o „spywaru z Pegasu“ na popularitě Orbánovy vlády ani nezapůsobila.

Bruck je vlivnou osobností nejvyšší vrstvy maďarské levicové opozice, jeho názor nelze jen tak přejít jako blábolení soukromého občana. O to více je však usvědčující, že od jeho rozhovoru v rádiu se od jeho názorů nedistancoval žádný opozičník. Podle posledních průzkumů vede současná vláda s pohodlným sedmibodovým náskokem; kdyby se dnes konaly volby, získala by v parlamentu stále dvoutřetinovou většinu.

Příznakem je, že stávající vláda má recept na vítězství ve volbách a nespočívá ve snění o vítězství prostřednictvím zahraniční intervence.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*