Západ tiskne peníze, Rusko nakupuje zlato

Západ tiskne peníze, Rusko nakupuje zlato

Začteme-li se do kteréhokoliv  mainstreamového média, dočteme se, jak špatně je na tom ruská ekonomika. Drtí jí ekonomické sankce zavedené EU a USA, nízké ceny ropy a zemního plynu na světových trzích a také devalvace ruského rublu vůči americkému dolaru a evropskému euru. 

Jen o jedné věci se více na Západě mlčí. Nepíše se o tom, co Rusko dělá s dolary které inkasuje za prodávané suroviny, tedy že Rusko za tyto dolary nakupuje obrovská množství zlata,  kovu jehož cena je nyní stejně jako jiných drahých kovů také na trzích výrazně podhodnocena.

Podíváme-li se na současnou světovou ekonomiku, tak nemůžeme nevidět, že se děje něco co odporuje tržním ekonomickým zákonitostem. Americký FED stejně jako evropská ECB tiskne nekryté peníze, aby mohla financovat rozpočtové deficity. Tyto kroky by logicky měly vést k poklesu kursu těchto měn, vůči měnám stabilnějším a k růstu cen drahých kovů v eurech a dolarech. Přesto proti všem ekonomickým závislostem nastává pravý opak.

Ruský rubl prudce padá vůči americkému dolaru, ač Rusko má více méně vyrovnaný státní rozpočet na rozdíl od toho amerického. A zároveň ceny drahých kovů v dolarech a eurech stále klesají.

zlato

Proč k tomu dochází je nabíledni. Světovou ekonomiku neovlivňují jen tržní zákonitosti, ale také uměle prováděné zásahy. Ty mají za cíl udržet dominanci dolaru jako rezervní světové měny. Pokles cen drahých kovů má přimět investory, aby raději své peníze investovali do dolarů a nákupu státních dluhopisů, než nejistých drahých kovů. Pokles cen ropy, které předcházela dohoda mezi USA a Saudskou Arábii o navýšení její těžby má zcela zřejmý cíl v oslabení moci Ruska a Iránu.

Jedná se však o kroky docela riskantní. V přírodě vždy platí, že pokud se v ní zvyšuje nerovnováha, tak sílí tendence k uvedení systému opět do rovnováhy. Není žádný důvod se domnívat, že ve světě globální ekonomiky je to jinak. To jenom chorý mozek člověka si může myslet, že na věky věků vše bude fungovat podle jeho představ.


Dříve či později se tak může stát, že svět se probudí do skutečné reality a další velká ekonomická bublina splaskne. Jak již tomu bylo v roce 1929, či 2008. V té chvíli bude mít Západ hromady bezcenných dolarových bankovek, zatímco Rusko bude mít něco, co vždy v dobách kdy vládly světu peníze mělo stálou hodnotu, tedy zlato, které nyní skupuje hluboce pod cenou na světových trzích. Jen tak mimochodem. Již nyní se stává zlato dominantním platebním prostředkem mezi Ruskem a Čínou.

Doplněk: Dovolte, abych tento článek doplnil jedním z příspěvku diskuze pod tímto článkem, který je k věci. Pochází od Otty Černého :

Z 93 tun obchodního objemu zlata ve světě jich za poslední rok RF nakoupilo 55 tun. Co to? Zbavuje se dolarů, jak prosté. Něco podobného udělal na počátku 70. letech gen. de Gaulle, který poslal do USA celou loď „zelených papírků“ a chtěl za ně zlato. Poté zrušil všech 27 základen USA ve Franci, vyhostil celý štáb NATO a vyjmul francouzské jednotky z pravomoci NATO, i když v NATO formálně Francie zůstala. Výsledkem byla devalvace dolaru.

Rubl plave a bude plavat až do chvíle, pravděpodobně, kdy dosáhne „reálného“ dna směnitelnosti, jak vůči dolaru, ale hlavně vůči jiným měnám a bude tak braný jako měna s faktickou hodnotou podpořená zlatem.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články