Zanedbaná primární péče

Zanedbaná primární péče

Zpřísňující opatření, lockdowny, dramatický nárůst nemocných a zemřelých na koronavirus. Tak vypadá jeden rok od začátku vyhlášení pandemie situace v Česku. Stát selhal, účelná opatření nevymyslel a svádí to nejlépe stále na občany!

Zdravotníci na covidových odděleních nemocnic dělají pro záchranu nemocných co mohou a co je v jejich možnostech, to víme dobře všichni. Co se ale děje v primární péči s covid pozitivními pacienty se středním, lehkým a bezpříznakovým průběhem?

Je všeobecně známo, že většina praktických lékařů od začátku pandemie ordinuje převážně po telefonu, mailu nebo na osobní objednání v ordinaci.
Pokud pacient zavolá svému lékaři, že se necítí dobře, má teplotu a jiné potíže, elektronicky se vypíše žádanka na test, následně neschopenka a někdy i e-recept. Obyčejně lékaři covid pozitivnímu pacientovi doporučí, aby si nakoupil léky a zůstal doma v klidu, měl dostatek tekutin, vitamínů, použil běžně dostupné léky jako při chřipce a zůstal v karanténě. Pokud by se stav zhoršoval, aby vyhledal nemocniční ošetření. Tímto celá věc pro obvodní či ambulantní lékaře hasne.Pacienti po zaléčení nemusí na žádnou kontrolu, ani na další test.
Dochází k tomu, že nedoléčení nebo relativně zdraví, bezpříznakoví pacienti jdou po této době do práce a mezi lidi. Zkrátka deset dní v karanténě a šup do práce! Málokdo jde sám na kontrolní test, aby si byl jistý, že už nemůže nikoho nakazit. Cítí se už relativně dobře a nechce zameškat v práci. Je takový člověk opravdu v pořádku, nemůže dále přenášet nemoc?

Praktickým lékařům není uložena žádná povinnost evidence, léčby a hlídání pozitivních ve svém obvodu. Nikdo covid pacienty nekoordinuje, neexistuje žádná primární léčba, žádná speciální základní péče, žádný následný kontrolní test. Prostě džungle!

Tím se rozbíhá jeden z mnoha nekontrolovaných a možná zásadních způsobů šíření virové infekce na pracovištích a v rodinách.

Jak je možné, že ministerstvo zdravotnictví, potažmo stát, absolutně selhal v určení základních podmínek pro primární preventivní léčbu a péči, která tak zůstala na okraji zájmu, naprosto zanedbaná a v katastrofálním stavu? Proč nejsou na počátku propuknutí nemoci lidem předepisovány léky, které se už osvědčily a které brání prudšímu rozvoji choroby a probíhá tu většinou jakási samoléčba? Proč není každý pozitivní pacient před odchodem z karantény povinen navštívit svého lékaře a není mu udělán kontrolní test na přítomnost viru před možností vrátit se do běžného života? Proč se stále zamykají malé ordinace, zdravotní střediska a ambulance před pacienty?

Otázek je mnoho, nová řešení a skutečně účelná opaření za celý rok, i když už máme za tu dobu určité poznatky a zkušenosti, stále žadná! Je asi lepší, než-li něco rozumného vymyslet a zajistit, potrestat pořádně občany dalšími nesmyslnými opatřeními, která nemají, podle předcházejících zkušeností, téměř žádné vyhlídky na pozitivní zvrat celé situace u nás. Točíme se v bludném kruhu!
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Zanedbaná primární péče

  • Byli jste poslední dobou u lékaře ?? Já ano můj lékaře mě hnal svinskym krokem !! Prý kvůli mě nehodlá umřít !! Marně mu říkám ze kovit nemám nedal si říct a dodal že nakazim své blízké a ty zemřou mojí vinou !!! Na testy jsem šla byli negativní !!!! Lékaři jsou k smrti vyděšený !!!

  • Když dostanete anginu nebo zápal plic, pomohla by antibiotika při včasném nasazení. Realita je však taková, že vám po telefonu nařídí být doma a po několika dnech jít na test. To už se vám nemoc rozjede tak, že se to neobejde bez komplikací. Lidé umírají na nemoci, které se běžně léčily u praktických lékařů. Nemocnice pak vykazují úmrtí s covidem, protože za to mají tučný bonus.
    Je to taková zdravotnická a důchodová reforma. Lidé se nechají umřít na nemoci, které by šlo jinak dobře léčit. Těm pak nebude nutné vyplácet důchody. Zůstanou jen zdraví, kteří mají dobrou imunitu a ušetří se na výdajích ve zdravotnictví. Ušetřené peníze pak bude možné rozkrást v kšeftech se zbytečnostmi, jako jsou roušky nebo nespolehlivé testy.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*