Zákony EU zabránily deportaci džihádisty, který zosnoval teroristické útoky v Barceloně

Zákony EU zabránily deportaci džihádisty, který zosnoval teroristické útoky v Barceloně

Španělská vláda se pokoušela v roce 2014 deportovat Abdelbakiho Es Sattyho (42), poté, co byl odsouzen za pašování drog.    

Soudce však řekl, že dvě směrnice EU dávají Es Sattyovi právo zůstat v zemi – protože nepředstavoval „vážnou hrozbu“.

Po neúspěšném pokusu o jeho deportaci, Es Satty pokračoval ve vymývání mozků členům buňky, kteří v tomto měsíci provedli dva teroristické útoky v Barceloně a nedaleko Cambrilse.

Dnes 51letá německá žena, která byla v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče a byla sražena na Las Ramblas, zemřela v nemocnici. Její smrt přinesla počet zabitých na číslo 16. Více než dalších 100 osob bylo zraněno, když dodávka dne 17. srpna narážela do chodců na slavném bulváru.

Písemný rozsudek odhaluje, že soudce Pablo de la Rubia zablokoval deportaci Es Satty kvůli zákonům EU.

Soudce zdůraznil dvě směrnice EU- čísla 2003/109 / EK a 2001/40/EK – které zabraňovaly vládě v Madridu jej deportovat.

Směrnice EU stanovují, že členské státy mohou deportovat pouze občany zemí mimo EU, kteří představují „vážnou a současnou hrozbu pro veřejný pořádek nebo národní bezpečnost.“Soudce rozhodl, že Es Satty nebyl hrozbou – protože byl odsouzen za jeden trestný čin a proto, že se snažil „integrovat“ do španělské společnosti.

Es Satty byl zatčen v lednu 2010 na trajektu do Španělska ze severní Afriky se 121 kilogramy konopné pryskyřice v hodnotě 162 000 liber zabalené v dodávce.

Es Satty byl odsouzen na čtyři roky a měsíc a odpykal si dvě třetiny z trestu ve vězení v Castellonu, severovýchodním Španělsku.

Když byl v roce 2014 propuštěn, španělská vláda vydala příkaz na jeho deportaci, která jej měla vyhnat ze země na pět let.

Španělský zákon dovoluje vládě, aby deportovala zahraniční zločince, kteří byli odsouzeni na dobu jednoho roku nebo více, poté, co si odpykali trest.

Vysoký vládní úředník David Barelles napsal rozkaz, že Es Satty představuje „skutečnou hrozbu, která je dostatečně závažná, aby ospravedlnila jeho deportaci“.

Ale Es Satty se odvolal – trval na tom, že má právo zůstat ve Španělsku navzdory svému přesvědčení.

On vyhrál svůj případ u soudu v Castellonu v dubnu 2015.

S odvoláním na dvě směrnice EU, soudce De la Rubia napsal: „Přestože jednání obviněného bylo závažné, jedná se pouze o jeden trestný čin, který je starý a tvrdí se, že Es Satty se ve Španělsku pokoušel zasadit kořeny zaměstnanosti, což demonstruje jeho snahy integrovat se do španělské společnosti“.

Soudce dodal, že by bylo „nepřiměřené“ Maročana deportovat.

Poté, co opustil věznici, Es Satty se stal imámem v mešitě v městečku Ripoll v podhůří Pyrenejí, 65 km severně od Barcelony.

Es Satty radikalizoval místní mládež, většinou marocké přistěhovalce ve věku 17 až 34 let, a úřady se domnívají, že byl vůdcem 12členné buňky, která vyvolala minulý měsíc chaos v regionu.

Tento gang plánoval „velkolepý“ teroristický útok s vozy naplněnými bombami s propanbutanovými láhvemi a výbušninou TATP – přezdívanou Matka satana.

Buňka také plánovala vyhodit do vzduchu cíle včetně slavné baziliky Sagrada Familia.

 

(Express.co.uk/ svobodnenoviny.eu Foto: Police/AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Zákony EU zabránily deportaci džihádisty, který zosnoval teroristické útoky v Barceloně

  • Dusledek Hate free, otevrenych hranic a zakonu, ochranujicich vetrelce, aby mohli pachat zlociny na mistnim obyvatelstvu. Uz jenom prijimani uprchliku bez dokladu se musi zamezit. Otevreli tak dvere vselijake chatre, kterou nemohou ani proverit, ani vracet zpatky, protoze jejich zeme je nechteji prijimat zpatky. Politika EU je zlocinna, namirena proti nam. Mame moznost to zmenit. Nevolte strany, ktere nemaji v programu vystoupeni z EU a NATO, uzakoneni Referenda.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*