Zacarias Moussaoui popisuje vazby saúdské královské rodiny na Bin Ládina

Zacarias Moussaoui popisuje vazby saúdské královské rodiny na Bin Ládina

Údajný bývalý agent Al-Kájdy, který sedí v americké věznici Guantanámo jako podezřelý z plánování útoků z 11. září 2001 a údajný 20. únosce, Zacarias Moussaoui popsal právníkům příbuzným obětí útoků schůzku se současným králem Saúdské Arábie Salmanem a dalšími členy saúdské královské rodiny. Podle jeho výpovědi jim doručoval dopisy od Usámy bin Ládina.

Moussaoui napsal loni soudci Georgi Danielsovi dopis ohledně žaloby na Saúdskou Arábii, kterou podali příbuzní obětí útoků z 11. září 2001. Řekl, že chce svědčit a z toho důvody byl loni v říjnu dva dny vyslýchán. Ve více jak stostránkovém svědectví mluví klidně a souvisle. Říká, že mu lídři Al-Kájdy v Afghánistánu nařídili v roce 1998 nebo 1999 vytvořit digitální databázi sponzorů skupiny. Mezi těmito sponzory podle jeho slov byi tehdejší šéf saúdské rozvědky prince Turki al-Faisal, tehdejší saúdský velvyslanec v USA prince Bandar bin Sultán, mediální magnát a prominentní miliardář princ Walled bin Talal a spousta předních kleriků země. „Šejk Usáma chtěl dělat záznamy o tom, kdo dává peníze, kdo se bude poslouchat, nebo kdo přispěl džihádu,“ řekl lámanou angličtinou. Obviněný dále tvrdí, že pracoval jako kurýr pro Usámu bin Ládina a donášel osobní zprávy prominentním saúdským princům. Popsal také svůj výcvik v táborech Al-Kájdy v Afghánistánu.

saudsti kralove

Moussaoui pomáhal také provést zkušební explozi 750 kilogramové bomby určené na bombový útok na americkou ambasádu v Londýně. Mělo jít o stejnou zbraň, která byla použila během bombových útoků Al-Kájdy v roce 1998 na amabsády v Keni a Tanzánii. Studoval také možnosti provedení útoku rozprašujícím letadlem.

Ve své výpovědi Moussaoui dále popisuje myšlenku „sestřelit Air Force One.“ K tomu plánu mu měl pomoci saúdský činitel z Oddělení Americké ambasády ve Washingtonu pro islámské záležitosti. V Kandaháru od něj dostal instrukce. „Měl jsem odcestovat do Washingtonu a jít s ním najít vhodné místo pro vystřelení rakety Stinger a pak utéct,“ řekl. Jenže ještě před průzkumnou misí byl Moussaoui zatčen.

Saúdská ambasáda ve Washingtonu o Moussaouim prohlásila, že je to „duševně nevěrohodný vyšinutý zločinec.“ Moussaouimu byla diagnostikována duševní choroba, ale psychologové jej shledali dostatečně schopným pro absolvování řádného soudního procesu. Obžalovaný už loni tvrdil, že mu jeho teroristický výcvik platil nejmenovaný saúdský princ.

Roli Saúdské Arábie v útocích z 11. září může odhalit zatajených 28 stran závěrečné zprávy vyšetřovací komise útoků, o jejíž zveřejnění se pokouší senátor Bob Graham a rodiny obětí útoků.

Zdroj: http://en.alalam.ir/news/1673337 překlad: http://wertyzreport.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*