Za dobývání Vesmíru zaplatí celá planeta

Za dobývání Vesmíru zaplatí celá planeta

vesmir

¨Země s rozvinutým vesmírným odvětvím demonstrují úspěchy v dobývání nejbližšího okolí Země. Aby však bylo možné jít dál, je třeba, aby pozemské státy svá úsilí spojily.
Pro nejbližší budoucnost Rusko na svůj vesmírný program vyčlenilo 58 miliard USD. Prostředky budou investovány, mimo jiné, na vývoj nosné rakety nové generace, která bude schopná vynášet vesmírné přístroje k Měsíci, Marsu, Jupiteru a k dalším objektům ve Sluneční soustavě. Bude zdokonalena i pozemní vesmírná infrastruktura. V listopadu 2015 odstartuje z kosmodromu Vostočnyj (Amurská oblast, Dálný východ RF) první raketa.

K realizaci drahých vesmírných programů však úsilí jedné země nezřídka nestačí. Právě proto ve vesmírném odvětví vzniká stále větší počet společných projektů. Jak Hlasu Ruska prozradil vedoucí Oddělení pro mezinárodní vztahy Evropské vesmírné agentury Frederic Norlund, ESA a Roskosmos podepsaly dohodu o společném výzkumu Marsu:

Partnerské vztahy s Ruskem jsou pro nás velmi důležité. Konkrétně, pokud jde o start dvou misí k Marsu. V rámci mise v roce 2016 bude k Marsu vyslána vědecká sonda. V roce 2018 ExoMars Rover přistane na jeho povrchu.

Další příklad společné kooperace demonstrují Čína a Brazílie. Jak prozradil ředitel Brazilské vesmírné agentury José Raimundo Braga Coelho, bude v prosinci z brazilského kosmodromu Alcantara vypuštěna výkonná brazilsko-čínská družice:

Naše činnost je zamířena na výzkum Země a brazilského území s pomocí družic toho nejrůznějšího určení. My nejsme proti kosmonautice, ale tento obor vyžaduje obrovské prostředky, které zatím nemáme k dispozici.

Do vesmírných závodů vstupují i soukromé společnosti. Příkladem je americká společnost Space X, která vystřelila raketu Falcon a vyzkoušela nákladní loď Dragon. V Rusku se objevila společnost Dauria Aerospace. Soukromé společnosti však samy o sobě nemohou přinést příliš velký vědecký přínos. Nové objevy a velké projekty budou doménou mezinárodních aliancí. Je o tom přesvědčen akademik Andrej Ionin:

Protože jsou tyto programy velmi náročné na investice a zdroje jsou omezené, tak můžeme hovořit o vytvoření aliancí zemí k rozvoji vesmírných technologií.

Specialista však nevylučuje, že perspektiva dalšího osvojení Měsíce může vyprovokovat závody vesmírných velmocí. Avšak konsolidace lidského úsilí ve vesmírné oblasti je, přeci jen, pravděpodobnější.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*