WikiLeaks: NSA špehovala německou kancléřku 10 let a nahrávala 125 vládních telefonních čísel

WikiLeaks: NSA špehovala německou kancléřku 10 let a nahrávala 125 vládních telefonních čísel

Americká agentura pro národní bezpečnost (NSA) špehovala německou kancléřku Angelu Merkelovou a její úřady po více než 10 let, uvádí nová zpráva zveřejněná serverem WikiLeaks. Tři nové úniky naznačují, že USA cílily na 125 telefonních čísel špičkových německých úředníků.

Zásahy NSA zveřejněné ve středu ukazují, že Washington nahrával telefonní hovory politických úřadů posledních tří německých kancléřů- Angely Merkelové, Gerharda Schrödera (ve funkci 1998-2002) a Helmuta Kohla (ve funkci od roku 1982 až 1998), uvedl ve středu server WikiLeaks.

Washington nahrával telefonní hovory nejen od kancléřky Merkelové, ale i jejich nejvyšších úředníků, jejich asistentů, jejího náčelníka štábu, jejího kanceláře a dokonce zaznamenával i její fax, uvádí WikiLeaks.

Angela Merkel with phone

Seznam naznačuje, že mezi odposlouchávanými úředníky byl i šéf její kanceláře Beate Baumann, náčelník štábu německé kancléřky a spolkový ministr pro zvláštní záležitosti Peter Altmaier, státní tajemník spolkového kancléře a spolkový zmocněnec vlády pro Federal Intelligence Services Klaus Dieter Fritsche.

Podle WikiLeaks byla zpráva standardizována v roce 2002, ale její kořeny sahají až do dřívějších seznamů cílů zpět do roku 1990.

Intenzivní povaha cílení na okolí kancléřky vysvětluje, proč se Bílý dům může snadno zavázat, že nebude v budoucnu cílit osobně na Merkelovou, ale dále odmítá, aby dal takový závazek jiným členům německé vlády- kancléřka nemůže řídit vládu tím, že bude hovořit sama se sebou,“ uvedl WikiLeaks.

Přibývající úniky NSA cílů zveřejněných doposud serverem WikiLeaks naznačují, že Spojené státy se zabývají dlouholetým dohledem nad 125 důvěrnými čísly špičkových německých úředníků a „činí tak z politických a ekonomických důvodů.“

Další dokument zveřejněný ve středu ukazuje komunikaci mezi Merkelovou a korunním princem Abu Dhabi šejkem Muhammadem bin Zayid al-Nuhayyanem z března 2009, ve kterém kancléřka vyjádřila svůj soukromý názor na amerického prezidenta Baracka Obamu ohledně Íránu. Další zveřejněný dokument NSA ukazuje podrobné plány Merkelové o tom, jak reagovat na mezinárodní finanční krizi a záchranu bank eurozóny v roce 2011.

„V současné době existuje dost důkazů o dohledu NSA na německé půdě. Je na čase, aby se znovu otevřelo vyšetřování a zastavily se nelegální aktivity NSA proti Německu,“ napsal zakladatel WiliLeaks Julian Assange ve svém prohlášení.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*