WHO: Blíží se větší pandemie než COVID-19

WHO: Blíží se větší pandemie než COVID-19

Světová zdravotnická organizace varovala, že horší pandemie než COVID by mohla být za rohem a že to, čeho jsme byli dosud svědky v roce 2020, „nemusí být nutně tak velké“.

Vzhledem ke globálním lockdownům, mezinárodnímu zbavování svobod a decimaci malých podniků a ekonomiky jako celku je těžké si představit, jak by se to mohlo ještě zhoršit.

Přesto WHO předpovídá, že by tomu tak mohlo být.Šéf krizového programu WHO, doktor Mike Ryan, během mediálního brífinku řekl, že „tato pandemie byla velmi vážná … postihla každý kout této planety. Ale tohle nemusí být nutně ta velká.“

„Tohle je budíček. Učíme se nyní, jak dělat věci lépe: věda, logistika, vzdělávání a správa, jak lépe komunikovat. Ale planeta je křehká,“ dodal Ryan.

„Žijeme ve stále složitější globální společnosti. Tyto hrozby budou pokračovat. Pokud si z této pandemie musíme vzít jednu věc, se vší tou tragédií a ztrátou, musíme se dát dohromady. Musíme uctít ty, které jsme ztratili tím, že se budeme zlepšovat v tom, co děláme každý den,“ pokračoval.

Ryan také prohlásil, že navzdory vakcíně se virus stane endemickým a nikdy nezmizí.

„Pravděpodobným scénářem je, že se virus stane dalším endemickým virem, který zůstane tak trochu hrozbou,“ řekl Ryan.

Profesor David Heymann, předseda strategické a technické poradní skupiny WHO pro infekční rizika, dodal, že „se zdá, že osudem SARS-CoV-2 [Covid-19] je stát se endemickým, stejně jako čtyři další lidské koronaviry, a že bude i nadále mutovat, jak se bude rozmnožovat v lidských buňkách, zejména v oblastech intenzivnějšího přijímání“.

Jinde během brífinku řekla hlavní vědkyně WHO doktorka Soumya Swaminathanová, že rozšíření vakcín neznamená, že společenské distancování nebo nošení roušek může zmizet.

„Nevěřím, že máme důkazy o kterékoli z vakcín, abychom si byli jisti, že to zabrání lidem, aby skutečně dostali infekci, a tudíž byli schopni ji nepřenést dál,“ řekla Swaminathanová.

Tyto připomínky přišly poté, co Swaminathanová varovala, že omezující opatření v podobě lockdownů nepoleví do „konce roku 2021“, kdy bude dosaženo „kolektivní imunity“.

„Bude to trvat do konce roku 2021, než se v některých zemích začne projevovat určitá úroveň imunity obyvatelstva,“ řekla Swaminathanová.

Jak jsme již informovali, Mezinárodní institut pro demokracii a volební pomoc (IDEA) se sídlem ve Švédsku zjistil, že většina států na celém světě zavedla omezení související s COVID, která závažně narušila svobody svých občanů.

Studie odhalila, že 61 procent zemí používá omezení, „která se dotýkala demokracie a lidských práv“.

„Tato [omezení] porušovala demokratické normy, protože byla buď nepřiměřená, nezákonná, neurčitá nebo zbytečná ve vztahu k ohrožení zdraví,“ prohlásila skupina ve své zprávě.

Blíží-li se větší pandemie, jak slibuje WHO, pak je zřejmé, že takové eroze svobody budou ještě zesíleny, bude-li se postupovat stejným způsobem.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “WHO: Blíží se větší pandemie než COVID-19

  • Těmhle dvěma se zalíbilo obchodovat s lidským zdravím. Na konci jejich snažení bude biologicky zdevastovaný druh ztěží schopný samostatné existence.pavjan

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*