Wall Street Journal zakazuje reportérům používat termín „ilegální imigrant“

Wall Street Journal zakazuje reportérům používat termín „ilegální imigrant“

List Wall Street Journal, který vlastní News Corp. miliardáře Ruperta Murdocha, zakazuje svým reportérům používat termíny „ilegální přistěhovalec“ a „ilegální“ pro označení ilegálních cizinců žijících ve Spojených státech.

Tento týden deník v aktualizaci svého stylového průvodce uvádí, že sice umožní reportérům nadále používat termín „nelegální imigrace“ k popisu procesu příchodu a pobytu nelegálních cizinců do USA, ale už nedovolí reportérům popisovat jednotlivce jako „nelegální“ nebo „nelegální přistěhovalce“ ve snaze přestat „označovat lidi“.V revizích stylů deníku je nyní uvedeno:

Nelegální přistěhovalectví popisuje jednání osob, které nelegálně překročí hranice nebo zůstanou v zemi poté, co jejich zákonné právo na pobyt vypršelo. Použít ilegální znamená odkazovat pouze na čin, nikoli na osobu nebo lidi: ilegální přistěhovalectví, ale ne ilegální přistěhovalce. Při popisu široké kategorie imigrantů používejte alternativy, jako jsou imigranti, kteří vstoupili do země nelegálně … lidé žijící v USA nezákonně nebo bez zákonného práva…. V případě potřeby je frází postrádající trvalý právní status přesná zkratka zahrnující jak osoby v zemi nelegálně, tak osoby s chráněným statusem, který je chrání před deportací.

Nelegální přistěhovalectví je velmi napjatá záležitost, která musí být pokryta precizností a citlivostí, aniž by se přikláněla na něčí stranu nebo se uchylovala k pejorativním nálepkám či eufemismům, které se vyhýbají tomu, aby jednání porušující imigrační zákon označila za – nezákonné. Je přijatelné psát o ilegální imigraci jako o procesu nebo tématu: tehdejší prezident Donald Trump učinil z ilegální imigrace středobod svého prezidentství. Ale zkratkovité fráze, které se v USA běžně používají – ilegální přistěhovalci, neregistrovaní přistěhovalci, nepovolení přistěhovalci, ilegální cizinci – se zpolitizovaly nebo postrádají přesnost. Takové štítky nepoužívejte s výjimkou citací osob nebo úředních dokumentů.

Deník je pouze poslední oficiální mediální publikací, která zakázala používání přesných výrazů, které popisují ilegální přistěhovalce žijící ve Spojených státech. V roce 2013 zakázala tisková agentura Associated Press (AP) svým reportérům používat termíny “ilegální imigrant” a “ilegální” pro označení ilegálních cizinců.

Administrativa prezidenta Joea Bidena naposledy zakázala používání termínů „ilegální cizinec“ a „asimilace“ a místo toho označila všechny cizí státní příslušníky v USA za „neobčany“ a „neobčany bez dokladů“.

Demokraté podali v lednu legislativní návrh na zákaz používání výrazů „ilegální cizinec“ a „cizinec“ ve federálních zákonech a dokumentech.

‚Ilegální cizinec‘ jako označení pro cizí státní příslušníky žijící nelegálně ve Spojených státech byl kodifikován do federálního statutu v roce 1986 zákonem o reformě a kontrole přistěhovalectví a pojem ‚cizinec‘ ve federálním právu pravidelně označuje osoby bez státní příslušnosti nebo osoby bez státní příslušnosti.

Termín „nezdokumentovaní“ pro označení ilegálních cizinců však nesprávně předpokládá, že federální vláda všechny ilegální cizince neodhalí. Naopak existuje řada kategorií ilegálních cizinců, u nichž bylo zdokumentováno, že vstupují do USA a neodcházejí, jako například osoby, které překročily povolenou délku pobytu nebo příjemci programu Odložené opatření pro příjezd dětí (DACA).
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Wall Street Journal zakazuje reportérům používat termín „ilegální imigrant“

  • · Edit

    Lacina demagogie propagace pripomelo no to s tim brankarem(kdyby zemrel taky by se resil vyumelkovany rasismus?) udalosti pote s jinym co mu poseptal co si myslel. Illegal=!nelegal proste.Pocatek konce neoznacovany veci/lidi pravymi jmeny.

  • Dříve se za účelem získání cizího území vedly války. V dnešní době stačí si vzít do hlavy, že se mi líbí v USA nebo v Německu a jdu. Předpokladem je však barva pleti odlišná od původního obyvatelstva. Kdyby se rozhodl bez povolení usídlit v Německu třeba Čech bez dokladů, zažil by peklo.
    Přestaňme věřit těm nesmyslům o rasismu. Jen zneužívají ochoty režimů Západu považovat rasismus za zločin, který je horší než násilí, znásilňování, podřezávání lidí. rabování.
    Za zločiny musí pykat každý, kdo je spáchá. Pokud existují pravidla, musí je v dané zemi dodržovat každý, kdo jí navštíví. Jedině tak docílíme toho, že k nám přijdou jen ti, kteří jsou ochotni pravidla dodržovat.
    Pokud s tím mají sluníčkáři problém, doporučuji jim dovolenou v nějaké muslimské zemi a ať se tam zkusí chovat, jako by to byla jejich země. Získají nenahraditelnou zkušenost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*