Wall Street Journal: Izrael tajně podporuje militanty v Sýrii

Wall Street Journal: Izrael tajně podporuje militanty v Sýrii

Izrael dodává teroristům v syrských Golanských výšinách nepřetržité toky finančních prostředků a zdravotnických potřeb v rámci zapojení Tel Avivu v tomto krvavém konfliktu, informuje Wall Street Journal.  

Deník, který cituje půl tuctu militantních velitelů a tři osoby, které jsou obeznámeny s myšlenkami Izraele, tvrdí, že „tajná angažovanost“ Izraele v této válce má za cíl zřídit ochrannou zónu na syrské hranici s prvky přátelskými k Tel Avivu.

Deník citoval prominentního izraelského novináře a analytika Ehuda Ya’ariho, který tvrdí, že izraelská operace na okupovaných Golanských výšinách byla zahájena bývalým minstrem pro vojenské záležitosti Moshem Ya’alonem.

Izrael, píše deník, založil v roce 2016 zvláštní vojenskou jednotku, která má dohlížet a koordinovat převoz pomoci pro militanty. Podle deníku, pomoc slouží na platy teroristů a k nákupu zbraní s střeliva.

„Izrael se za nás postavil hrdinným způsobem,“ řekl mluvčí militantní skupiny Fursan al-Joulan, Moatasem al-Golani a dodal: „Bez pomoci Izraele bychom nepřežili.“Velitel označen jako Abu Suhayb, který vede tuto teroristickou skupinu řekl deníku, že dostává od Izraele 5000 dolarů měsíčně.

Skupina Fursan al-Joulan, která má přibližně 400 militantů v provincii Quneitra na Golanských výšinách, uvedla, že nejméně čtyři spojenecké militantní skupiny také dostávají pomoc od Izraele.

Izrael odcizil Golanské výšiny Sýrii po šestidenní válce v roce 1967 a později je obsadil způsobem, který nebyl nikdy uznán mezinárodním společenstvím.

Sýrie čelí v zahraničí podporovaným militantům od března 2011. Syrská vláda tvrdí, že režim v Tel Avivu a jeho západní a regionální spojenci pomáhají těmto militantním skupinám, které způsobují v Sýrii zmatek.

V dubnu syrští úředníci a místní obyvatelé zabavili vozidlo napěchované izraelskými zbraněmi určenými pro teroristy Islámského státu v jižní provincii Suwayda. Vozidlo mířilo na východní poušť Badiya z východní provincie Dara’a.

Izrael léčí zraněné militanty ze Sýrie ve svých zdravotnických střediscích a nemocnicích od vypuknutí konfliktu v březnu 2011. Syrské zdroje často informovaly, že po léčbě v izraelských nemocnicích se militanti vracejí do Sýrie, aby pokračovali ve svých sabotážích a teroru.

Izrael utratil milióny dolarů na léčbu militantů zraněných v boji se syrskými vládními silami, odhalily dokumenty z izraelské nemocnice.

Izraelský režim také provedl několik útoků na syrské vládní pozice. Damašek tvrdí, že nálety mají za cíl pomoci militantům Islámského státu v boji proti vládním silám.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Wall Street Journal: Izrael tajně podporuje militanty v Sýrii

  • Izrael = USA. Nejenom. Izrael pres zidovskou lobby v USA ma dokonce vice moci a samostatnosti, nez je znamo. Dovoluje si i napadt US Army, kdyz je to proti jeho zajmum. A bez sankci!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*