Vyšetřovatelé MH17 ignorovali ruské důkazy o raketě, která zasáhla letadlo Boeing

Vyšetřovatelé MH17 ignorovali ruské důkazy o raketě, která zasáhla letadlo Boeing

Mezinárodní společný vyšetřovací tým (JIT) sestavený kvůli havárii letu MH17 nad Donbasem v roce 2014, neprojevil žádný zájem o ruské údaje o ukrajinské raketě, která zasáhla letadlo, řekl ruský zástupce generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko pro agenturu RIA Novosti.    

Podle zástupce generálního prokurátora dalo Rusko Nizozemsku údaje z ruských radarů, jakož i spisy dokazující, že raketa, která Boeing zasáhla, patřila Ukrajině.
„Bylo zcela prokázáno, že raketa, jejíž úlomky byly ukázány ze strany JIT, patřila Ukrajině. Znovu vidíme, že stejně jako v případě primárních radarových dat Ruska, JIT i nadále mlčí a nereaguje na tyto informace, a to navzdory skutečnosti, že již uplynuly čtyři měsíce. Žádný z členů JIT nevyjádřil touhu přijet a prostudovat tyto dokumenty a zdůrazňuji, že JIT o tyto dokumenty neprojevila žádný zájem,“ uvedl Vinničenko.

Mluvčí dále uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by ruští občané byli zapleteni do tohoto incidentu a dodal, že neexistují žádné důvody k tomu, aby byl někdo z nich zpochybňován.

„Ano, v médiích a na internetu jsme viděli příjmení různých ruských občanů v souvislosti s havárií MH17. Také jsme viděli tzv. podezřelé a někteří novináři tuto informaci sami odmítají. Nebyly poskytnuty žádné skutečné důkazy o účasti ruských občanů v této tragédii a proto neexistují důvody, proč bychom v rámci tohoto případu mohli zpochybňovat kohokoli z našich občanů,“ uvedl.

Vinničenko také vyzval JIT, aby vysvětlila, proč nebyla zveřejněna data z ukrajinských radarů a amerických satelitů ohledně havárie v roce 2014.

„Je to jejich přímá zodpovědnost. Je to mimo pravomoci Ruska. Ale otázka je spravedlivá a měla by být řešena v Nizozemsku. Kde jsou údaje Ukrajiny a Spojených států? Pokud nějaké existují, proč nebyly požadovány? Pokud nějaké existují, proč nebyly zveřejněny?“ Prohlásil zástupce generálního prokurátora.

Letadlo Boeing 777 letělo z Amsterodamu do Kuala Lumpur, když bylo sestřeleno u města Doněcko. Kyjev a samozvané republiky na jihovýchodě Ukrajiny se z této tragické události obviňovali navzájem.

Komise JIT později prohlásila, že letadlo bylo zničeno raketou, která pocházela z 53. Protiletadlové raketové brigády ruských ozbrojených sil.

V reakci na to ruské ministerstvo obrany v září představilo odtajněné spisy o raketě Buk, které ukázaly, že byla vyrobena v ruském závodě Dolgoprudny v roce 1986 a byla dodána vojenské jednotce na Ukrajině, kde také zůstala po kolapsu Sovětského svazu v roce 1991.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*