Vyšetření havárie Boeingu na Ukrajině je bezvýsledné

Vyšetření havárie Boeingu na Ukrajině je bezvýsledné

Vyšetřování havárie malajsijského Boeingu na Ukrajině by mělo být mezinárodní. Na tom trvá stálý ruský zástupce při OSN Vitalij Čurkin. Podle rezoluce RB OSN č. 2166 musí být v okolí místa pádu zastaveny válečné akce. Kyjev ale tuto rezoluci neplní.

Od okamžiku pádu malajsijského Boeingu uplynulo víc než měsíc. Avšak žádné zprávy o pokroku ve vyšetřování nenásledovaly. Dosud není jasné, jakou úlohu v zjištění příčin katastrofy hraje Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO), jejíž účast je stanovena rezolucí RB OSN. Předpokládali, že ICAO, jako vážený mezinárodní orgán, snadněji získá pomoc Kyjeva.

Foto: AP/Airbus DS/AllSource Analysis
Foto: AP/Airbus DS/AllSource Analysis

Do čela vyšetřování se postavilo Nizozemsko. Úředně z důvodu, že v katastrofě zahynulo nejvíc jeho občanů. Tato země prohlásila, že hodlá těsně spolupracovat s OSN a ICAO. Ale ve skutečnosti neodpovídaly její metody světovým pravidlům, míní člen vedení Světového fondu bezpečnosti letů Valerij Šelkovnikov:

– Obvykle, když přijde skupina vyšetřovatelů, první, co udělá ministerstvo obrany a speciální služby země, kde došlo k havárii, je podání úřední zprávy o vypuštění raket, o střelbě a letech v daném regionu. A celá tato informace musí být shromážděna neprodleně. Záznamy hovorů leteckých dispečerů, záznamy rozhovorů s vojenskými velitelskými stanovišti, to vše musí být poskytnuto komisi pod záštitou ICAO.

Kyjev ale naopak, informaci utajil. Záznamy rozhovorů věži s posádkou malajsijského Boeingu byly zabaveny příslušníky ukrajinské bezpečnosti SBU. Samotné dispečery také odvedli k výslechu. Takže skutečnost, proč byl dán povel pilotům malajsijského letadla, aby změnili trasu a letěli nad zónou ozbrojeného konfliktu, zůstává tajemstvím.

Záznamy palubních zapisovačů, které byly předány Malajsii, se záhadným způsobem octly v Londýně. Podle některých zpráv, země, jejichž občané zahynuli v katastrofě, již dostali výsledky. Ale zveřejněny nebyly.

Předběžná zpráva o vyšetření havárie má být zveřejněna koncem srpna, slíbil stálý britský zástupce při OSN Mark Lyall Grant. Ale jen v případě, že s tím bude souhlasit Kyjev. Kyjev ale dosud činil vše pro zkomplikování nebo dokonce zabránění vyšetřování.

Moskva trvá na tom, že vyšetřování tragédie letadla musí být mezinárodní, průhledné a otevřené.

Boeing 777-300 společnosti Malaysia Airlines vykonával let z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Letoun se zřítil 17. července v Doněcké oblasti na Ukrajině. Všech 298 lidí na jeho palubě zahynulo.

zdroj :  http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*