Volby na Ukrajině budou „uzavřeny“ před mezinárodními pozorovateli

Volby na Ukrajině budou „uzavřeny“ před mezinárodními pozorovateli

Ukrajinské úřady právě oznámily, že odmítly udělit akreditaci Němcům jako pozorovatelům nadcházejících voleb, včetně mnoha zástupců politické strany „Die Linke“. Tato informace byla odhalena předsedou strany Die Linke Andreasem Maurerem.          

„Akreditace pro veřejné a státní pozorovatele je velmi těžká a pomalá. Na Ukrajině neexistuje žádná podpora pro pozorovatele z Německa,“ uvedl Maurer.Podle Mauera se Ukrajina obává, že by se mezi zástupce z Německa mohli k volbám dostat němečtí politici a sociální aktivisté s proruským postojem.

Dne 28. února vstoupil v platnost ukrajinský zákon, který zakazuje ruským pozorovatelům účastnit se voleb na Ukrajině. Dekret byl podepsán prezidentem Petrem Porošenkem. Z hlediska toho, že Ukrajina považuje Rusko za „agresivní“ stát, to i dává smysl. Zároveň je však zákaz účasti pro ruské pozorovatele v rozporu s pravidly OBSE.

Kritici namítají, že Porošenko chce „falešné“ volby, které budou jednoduše posvěcené USA, protože EU se přibližuje k Rusku v otázce řešení konfliktu na Ukrajině a návratu k normálu.

Rusko současně odmítlo vyslat lidi z mise OBSE z bezpečnostních důvodů a zpochybňuje transparentnost hlasování. Zatímco OBSE je nominálně neutrální a byla založena původně po zhroucení SSSR jako organizace, která by nahradila NATO a Varšavskou smlouvu, místo toho působila jako křídlo Atlantické rady a NATO, ale s nominální ruskou reprezentací.

Dne 21. února ruská delegace v Parlamentním shromáždění OBSE neumožnila přijetí doporučení, které by zemím umožnilo odmítnout volební pozorování zástupci jiných zemí pod záminkou střetu zájmů. Takové doporučení navrhly Ukrajina a Spojené státy.

Prezidentské volby na Ukrajině jsou naplánovány na 31. března. O nejvyšší státní post bude bojovat 44 kandidátů, což je rekordní číslo v moderní historii země.

Kritici Amerikou dosazeného Porošenkova režimu, včetně ukrajinské opozice, kteří jsou nominálně protiruští, vysvětlili, že Porošenko nemá v nadcházejících volbách v úmyslu dodržovat ústavní normy. Domnívají se, že Porošenko bude používat nezákonné metody, aby si udržel moc, protože v současné době je dle průzkumu sotva na třetím místě.

Koncem loňského roku se USA a Ukrajiny spikly a vytvořily mezinárodní fiasko v ruském Kerčském průlivu tím, že vstoupili do Azovského moře bez předchozího povolení. Ukrajinské komerční a někdy i vojenské lodě často vstupují do Azovského moře poté, co to předem oznámí. Autorizace je udělena téměř automaticky, pokud je o to požádáno, avšak tato žádost musí být podána formálně a předem.

 

(Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Volby na Ukrajině budou „uzavřeny“ před mezinárodními pozorovateli

  • Porošenko volby nemůže vyhrát. Prohlásí se za vítěze voleb a USA ho uznají. Pak ho uznají vazalové USA. Na Ukrajině vypukne občanská válka, kterou bude Západ svádět na Rusko.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*