Vojtěch Filip pro HR o jeho kritizované cestě do Ruska

Vojtěch Filip pro HR o jeho kritizované cestě do Ruska

Zatímco se v Evropě konaly oslavy 25. výročí pádu Berlínské zdi, došlo k jedné zajímavé události. Místopředseda české Poslanecké sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip přijal pozvání ruské Státní dumy a zavítal do Moskvy.

Setkal se tu se svým kolegou, místopředsedou Státní dumy Sergejem Železňakem, který byl zařazen do sankčního seznamu. Člen českého parlamentu tak porušil nepsaný zákaz na kontakty s ruskými poslanci, což pro něj mělo negativní následky. Co tedy přimělo pana Filipa, aby se rozhodl pro takový, v současné době pro evropského politika dost nezvyklý, krok? Toto řekl ve svém interview pro Hlas Ruska:

Vojtěch Filip o cestě do Ruska (audionahrávka)

Šlo o zájezd pracovních jednání, který byl domluven předem, protože české ekonomické subjekty, velké firmy, které se podílejí na velkých zakázkách v Ruské federaci, měly obavy, aby rozpočet Ruské federace nepřestal dotovat jednotlivé komunální, tedy městské a regionální projekty, protože jde například o dopravní infrastrukturu, dodávky tramvají nebo energetickou infrastrukturu. Bylo třeba zjistit už kvůli placení, zda federální rozpočet bude s některými projekty počítat. Jde o projekty v Samaře nebo Volgogradu. Jsem rád, že poslanci Státní dumy počítají s tím, že zachovají dotace federálních rozpočtů pro regiony a města.

Jednal jste s partnery ze Státní dumy jen o ekonomických otázkách nebo jste hovořili ještě o něčem jiném?

My jsme jednali o tom, jak rozvíjet vzájemné vztahy nejen v ekonomické oblasti, ale i v oblasti kultury a politiky. Věci se totiž neřeší tím, že někdo s někým nemluví, ale naopak tím, že se o těch společných zájmech, problémech i různých názorech jedná. A to je, myslím, velmi důležité.

Jaká byla atmosféra na těch jednáních? Necítil jste nějaké napětí?

-Ne, ne, já si myslím, že to bylo velmi přátelské, pan místopředseda Železňak sice nemůže, jak mi řekl, jezdit do Evropy, ale rád kohokoliv z Evropy přijme…To mě potěšilo.

Jaký je dnešní stav vztahů mezi ruskou dumou a Poslaneckou sněmovnou?

-V současné době, nebo v roce 2014, nedošlo k výměně žádných poslanců. Uvidíme, jestli se situace změní v roce 2015…Je samozřejmě v zájmu obou našich zemí, aby dialog probíhal na všech úrovních. A tam, kde je klasická diplomacie bezmocná, musí přijít na pomoc, jak se to vždycky stává, diplomacie parlamentní, diplomacie lidová, kdy se setkávají a hovoří spolu obyčejní lidé, obyčejní občané. Tak se dospívá ke vzájemnému porozumění.

Jaká byla reakce sněmovny na váš zájezd do Ruska?

-Reakce sněmovny… Ta diskuse se vedla o mně čistě beze mě…Takže to považuji za velmi nekorektní debatu. Usnesení poslanecké sněmovny znělo, že jsem v Moskvě nereprezentoval názory Sněmovny, protože reprezentuji názory jedné z politických frakcí zastoupených ve sněmovně.

Co je podle vás lepší – mluvit s oponentem nebo budovat bariéry mezi Ruskem a Evropou?

Vždycky jsem byl přesvědčen o tom, že je třeba diskutovat. Bariéry jenom škodí budoucnosti kontinentu.


Jak dlouho bude podle vás trvat pauza v česko-ruských vztazích?

-Já si nemyslím, že bude nějak dlouhá, protože v příštím roce oslavíme 70. Výročí osvobození Československa od fašismu ve druhé světové válce. A jsem přesvědčen, že bude mnoho příležitostí, jak si najít čas a prostor pro debaty mezi zástupci Ruské federace a České republiky.

Nedělá Brusel chybu, když zavádí sankce proti Rusku, když buduje bariéry podobné Berlínské zdi?

Jsem sice politik autentické levice, ale tady musím souhlasit s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem, který říká, že sankce jsou největší chyba.

Jaká nálada panuje v české společnosti vůči sankcím proti Rusku?

-Já jsem nikoliv pouze přesvědčen, ale znám to z kontaktů s lidmi, že lidé sankce nepodporují. Naopak, prohlášení prezidenta republiky a předsedy vlády o tom, že je nutné obhájit naši výjimku z tohoto sankčního seznamu, lidé velmi přivítali, a byla jich většina.

Vojtěch Filip trvá na co nejrychlejším obnovení kontaktů mezi českou Poslaneckou sněmovnou a ruskou Státní dumou. Na programu je totiž řešení neodkladných mezinárodních problémů, především boj s teroristy ze skupiny Islámský stát. Je třeba vypracovat zákonodárnou základnu, která umožní ekonomicky podpořit dodávky vojenské techniky a přímou vojenskou akci proti radikálním islamistům. Když samozřejmě takové rozhodnutí přijme Rada bezpečnosti OSN, dodal český poslanec.

 

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články