Vláda schválila návrh na změnu prezidentských pravomocí

Vláda schválila návrh na změnu prezidentských pravomocí

Praha – Prezidentské pravomoci v oblasti zahraniční politiky nebo při jmenování bankovní rady ČNB by měly oslabit. Návrh na změnu a zpřesnění pravomocí hlavy státu schválila vláda. Novela ústavy zavádí také klouzavý mandát pro poslance a Senátu prodlužuje lhůtu pro posouzení zákonů. Novinářům to řekl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Návrh, kritizovaný Hradem a z části i opozicí, musí ústavní většinou schválit obě komory Parlamentu. Účinný by měl být od začátku příštího roku.

Návrh mimo jiné stanoví, že vláda je vrcholným orgánem výkonné moci a v jejím rámci určuje vnitřní a zahraniční politiku státu. Prezidenta také zbavuje pravomoci sjednávat mezinárodní smlouvy. Jasným stanovením vládní odpovědnosti za zahraniční politiku chce kabinet podle pozorovatelů předejít možným sporům s prezidentem v této oblasti. Proti části týkající se vnitřní politiky se už ale vymezily některé opoziční strany, protože domácí politiku má podle nich primárně určovat Parlament.

Miloš Zeman Foto: Reuters/David W Cerny
Miloš Zeman Foto: Reuters/David W Cerny

Dienstbier, podle něhož se při dnešním hlasování asi jeden člen vlády zdržel, je ale přesvědčen, že tyto změny nemají zásadní charakter a spíše odrážejí skutečný stav věcí. Nyní očekává vyjednávání s opozicí. Vláda je podle něj otevřena kompromisu.

Novela ústavy počítá dále i s tím, že prezident bude při jmenování členů bankovní rady České národní banky potřebovat souhlas Senátu. Nyní jej mít nemusí. Návrh také dává Poslanecké sněmovně právo podat ústavní žalobu na prezidenta, což zatím může učinit jen Senát se souhlasem Sněmovny. Nově by se na Ústavní soud mohly obrátit obě komory Parlamentu, a to bez souhlasu té druhé.

Právě s těmito návrhy ale nesouhlasí Hrad. Úprava jmenování členů bankovní rady podle něj ohrožuje nezávislost ČNB na politických strukturách, změna postupu u ústavní žaloby zase prý může vést ke zneužití této možnosti. Hrad navíc odmítá návrh obecně a vyjadřuje obavu, že navrhované zpřesnění kompetencí neodstraní případné nejasnosti, ale naopak je vyvolá.

Další součástí návrhu je úprava pravomocí prezidenta vzhledem k soudní moci. Nově má jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího správního soudu bez kontrasignace premiéra, která je nyní nutná. Místopředsedy Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu bude jmenovat na návrh jejich předsedů, předsedy a místopředsedy těchto dvou soudů má napříště vybírat jen ze soudců, kteří jsou k nim přiděleni.

Původně měla novela také obsahovat část, která by prezidentovi uložila, aby premiéra a ministry jmenoval „bez zbytečného odkladu“. Ta ale nakonec z návrhu vypadla. Lhůta „bez zbytečného odkladu“ má být nově v ústavě stanovena obecně, tedy pro akty všech ústavních orgánů, nikoliv jen hlavy státu.

Novela má v ústavě také zpřesnit některé formulace, které se týkají demise vlády. Podle současné úpravy není jednoznačné, zda s demisí premiéra končí i celá vláda. Novela proto stanoví, že demise předsedy vlády je i demisí vlády. Dále prodlužuje lhůtu pro projednávání zákonů v Senátu ze 30 na 60 dnů. Nahrazuje také samorozpouštění Sněmovny zkrácením jejího volebního období.

K projednání nyní normu dostane Sněmovna a posléze Senát. Ke schválení ústavní novely je třeba souhlasu obou parlamentních komor, a to třípětinovou většinou hlasů.

O upřesnění či omezení prezidentských pravomocí se mluví delší dobu. Více o tom opoziční i koaliční strany diskutovaly zejména poté, co prezident Miloš Zeman předloni navzdory vůli parlamentních stran jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Podle některých odborníků tím porušil dosavadní ústavní zvyklosti a jednal proti duchu základního zákona. Podle kritiků také Zeman otálel se jmenováním nynější Sobotkovy koaliční vlády, která se svého uvedení do funkce dočkala až 95 dnů od voleb, tedy nejdéle v dosavadní historii ČR.

Návrh změn ústavy ve Sněmovně narazí

Vládní návrh změn ústavy, jež mění zejména pravomoci prezidenta, patrně nemá ve Sněmovně šanci na schválení. Koaliční i opoziční poslanci očekávají o normě rozsáhlou debatu. Některé části pravděpodobně vypadnou, jiné by naopak mohly přibýt. Pravicová opozice pokládá navrhované úpravy z větší části za účelové. Komunisté upozorňují na to, že předloha nebyla s opozicí projednaná. Ke schválení ústavních změn je nutná třípětinová většina ve Sněmovně i v Senátu, koalice tak musí hledat shodu aspoň s částí opozice.

O tom, že vládní podoba ústavních změn v dolní komoře neprojde, je přesvědčen místopředseda ústavně-právního výboru za vládní hnutí ANO Radek Vondráček. „Ale s tím se počítá, je to návrh do diskuse,“ řekl dnes ČTK.

„Některé návrhy jsou namístě a zpřesňující, z některých přeci jenom hodně čiší účelovost,“ řekl ČTK místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Domnívá se, že ústava by si zasloužila širší diskusi než jenom soustředěnou na pravomoci prezidenta. „Jakkoli nám vadí chování pana prezidenta v mnoha věcech, tak zcela určitě kvůli jedné osobě ústavu měnit nechceme,“ uvedl Kalousek. Také předseda ODS Petr Fiala soudí, že jde o účelovou změnu ústavy. Vládě se podle něj nelíbí, jak prezident Miloš Zeman vykonává svůj úřad. „Měnit kvůli tomu ústavu mi připadá jako nesprávná cesta,“ řekl ČTK.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje některé kroky za neprojednané s opozicí, protože je přesvědčen, že ústavní změny se mají dělat na základě širšího konsensu. K takovému souladu se podle něj ve sněmovním podvýboru pro ústavu nedospělo. Domnívá se, že jde o iniciativu, která spíš zkomplikuje diskusi o ústavním změnách ve Sněmovně, než aby ji usnadnila.

Někteří poslanci upozorňují právě na to, že vládní návrh obsahuje jen některé úpravy, na nichž se shodl ústavní podvýbor. Jsou v něm naopak věci, u nichž panovaly rozpory. Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09) zmínil například klouzavý mandát poslanců a zapojení Senátu do jmenování členů bankovní rady České národní banky. Rovněž podle dalšího člena výboru Marka Bendy (ODS) by byla nová pravomoc horní komory nesmyslná, dovedl by si ale představit jiná řešení. Benda kritizoval i část změny ohledně jmenování předsedů a místopředsedů obou nejvyšších soudů, když podle něho předsedům těchto soudů dává veškerou moc. „Současný předseda soudu určí, kdo bude jeho nástupcem,“ podotkl.

Pochyby budí taky doplněk, podle kterého má vláda určovat vnitřní i zahraniční politiku. Benda podotkl, že vládní demokracii nezná, jenom parlamentní nebo prezidentskou. Plíšek soudí, že v ústavě by se mohlo objevit, že vláda za zahraniční politiku odpovídá. Vnitřní politiku totiž určují zákony, které schvaluje Parlament, poznamenal. Rovněž Vondrášek čeká debatu o tom, zda je slovo o určování politiky správné, zda by nebyl vhodnější pojem o provádění politiky nebo odpovědnosti.

Do vládní normy by se ve Sněmovně mohly dostat jiné úpravy. Plíšek zmínil omezení mandátu soudce Ústavního soudu na jedno funkční období a případně i nějakou úpravu ztráty mandátu zákonodárce při pravomocném odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin.

ČTK

www.ctk.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Vláda schválila návrh na změnu prezidentských pravomocí

  • Tak mají to pěkně vymyšlené ti duševně chudí lidé!
    – prezident, který nehájí cizí zájmy ( hlavně USA ), ale hájí zájmy České Republiky je označován za vlastizrádce a negramotu, i když je ekonomicky vzdělán narozdíl třeba od pana Schwarzenberga, který nemá ani třetinu znalostí.
    – Havlistům nejspíše vadí, že se prezident Zeman podílel na smluvených kontraktech pro firmy v ČR v hodnotě 9 miliard kč – což znamená práci pro lidi a to není v souladu se západním smýšlením tzv. cesty k chudobě.
    – Nebo jim vadí, že neřve jako sele zahnané v koutě, ale dále vyjednává se všemi ( západ i východ Evropy ) o možnostech spolupráce – což je opět proti západnímu smýšlení suverenního jednání, které má uvalit země, jako je ta naše, do protektorátu USA.

    Když oni by si přáli Tuska: symbol dobře vycvičeného psa – za keks cokoli!

  • A kdo je ta tzv.vláda schvalující změny proti panu prezidentu?Je to banda pro peníze všehoschopných syčáků.Ti by prodali vlastní mámu na jatka.Smutné je na tom to,že lidé jsou zticha a nechávají se obelhat tzv.veřejnými medii.Místo toho by měli vyjít do ulic a tyo lumpy od vládních koryt vymlátit.Nic jiného nám nepomůže.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*