„Více roušek než medúz“: Znečištění kvůli rouškám ničí ekosystémy oceánů a divokou přírodu

„Více roušek než medúz“: Znečištění kvůli rouškám ničí ekosystémy oceánů a divokou přírodu

Povinné nošení roušek  se sice ukázalo jako lukrativní business pro vlády, farmaceutický, PPE průmysl i pro zdravotníky, ale podle ekologických a expertů si vyžádalo ničivou daň na světových oceánech a volně žijících živočiších.

Rozsáhlá studie skupiny pro zachování moří OceansAsia zjistila, že „počet roušek dostávajících se do životního prostředí každý měsíc v důsledku pandemie COVID-19 je ohromující“.„Z celosvětové prognózy výroby 52 miliard roušek pro rok 2020 odhadujeme, že v roce 2020 se dostalo do našich oceánů 1,56 miliardy roušek, což představuje 4 680 až 6 240 metrických tun plastového znečištění,“ uvedla společnost OceansAsia. „Rozložení těchto roušek potrvá až 450 let a po celou tu dobu slouží jako zdroj mikroplastů a negativně ovlivňují volně žijící mořské živočichy a ekosystémy.“

„Při každé návštěvě najdeme více roušek,“ řekl Teale Phelps Bondaroff z OceansAsia s tím, že jelikož je mnoho roušek roztrhaných a pokrytých řasami, mohou je konzumovat ryby a oceánští živočichové, kteří si pletou roušky s potravou.

Globální tržní hodnota roušek byla v roce 2019 zhruba 790 milionů dolarů, ale do konce roku 2020 explodovala na více než 166 miliard dolarů.

Zakladatel neziskovky Operace Čisté moře Laurent Lombard ve svém příspěvku na Facebooku z počátku cyklu povinnýchz roušek a lockdownů varoval: „S vědomím, že bylo objednáno přes 2 miliardy jednorázových roušek, bude brzy ve vodách Středozemního moře pravděpodobně více roušek než medúz…!“

„Je povinností každého, aby se tomuto novému znečištění vyhnul, ale také našich volených úředníků, zástupců a veřejných orgánů,“ napsal Lombard. „Některé obce se už několik let snaží bojovat proti veškeré tého nevychovanosti, která dlouhodobě ničí naše životní prostředí a naše zdraví, takže by možná bylo na čase sjednotit všechny dobré iniciativy, aby se toto nové znečištění vyřešilo co nejrychleji a nejpevněji.“

Miliardy roušek dostávajícíh se do oceánu také nezahrnují celé znečištění rouškami. Roušky se dostávají na silnice a veřejná prostranství ve městech a vesnicích a představují hrozbu pro suchozemskou faunu i oceán.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “„Více roušek než medúz“: Znečištění kvůli rouškám ničí ekosystémy oceánů a divokou přírodu

  • · Edit

    Pocatek konce sveta? Jiste lidstvo vychcipa vlastni vinou a materialnim honem rychleji nez jsme si vubec uvedomili,a az k tomu dojde bude perilous pozde.

  • · Edit

    Nedokáži změřit virus a nutí zničit život na planetě nesmyslnými zákony. 1/3 černého moře je plná odpadu. Nikde žádné testy ovzduší ani Interferometry na měření jedovatého CO2 který se mění z kyslíku. Rozbor ovzduší je 20,9% kyslík, 78% dusík, 0,03% vzácné plyny, 0,97% ostatní jako pára atd. Neumíme dýchat správně. Nikdo nás to neučil! Při prvním nádechu si v masce odeberete podle nadmořské výšky min. 0,4% kyslíku a po 10 minutách máte kyslíkový dluh.Mdloby, bolesti hlavy, závratě nastávají při 19,5% kyslíkového dluhu a poté udušení svými výkaly ze žaludku. Podle aklimatizace v různých pásmech, můžete zlepšit dýchání a přísun kyslíku k červeným krvinkám po letech. To vše jen kvůli kapénkové nemoci. Stačí zagooglovat a jít na wikipedii a pochopíte jak hloupí lidé jsou. Nikdo nechodil do školy??

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*