Velrybí a delfíní maso prodávané v Japonsku „mnohonásobně překračuje bezpečné limity rtuti“

Velrybí a delfíní maso prodávané v Japonsku „mnohonásobně překračuje bezpečné limity rtuti“

Velrybí a delfíní maso prodávané japonským internetovým gigantem obsahuje množství rtuti až 47 krát vyšší než je vládou doporučená úroveň, podle studie Environmental Investigation Agency (EIA).

Agentura EIA se sídlem ve Velké Británii, uvedla, že každý z 20 testovaných vzorků obsahoval nebezpečné hladiny rtuti, a vyzvala prodejce, aby zboží okamžitě stáhl z prodeje. Agentura nakoupila 13 vzorků prostřednictvím japonského internetového prodejce Yahoo! Japan a zbytek vzorků nakoupila v japonských supermarketech.

Velrybí kari se podává vládním úředníkům na konferenci v Tokiu, Japonsku. Foto: Eugene Hoshiko / AP
Velrybí kari se podává vládním úředníkům na konferenci v Tokiu, Japonsku. Foto: Eugene Hoshiko / AP

Yahoo! Japan je jediným hlavním on-line prodejcem v zemi, který stále prodává kytovce. Rekuten, japonský největší on-line prodejce, přestal prodávat velrybí a delfíní maso poté, co Mezinárodní soudní dvůr nařídil Japonsku loni v dubnu, aby okamžitě zastavilo své každoroční lovy velryb v Jižním oceánu.

Tento krok společnosti Rakuten přišel brzy poté, co nezávislí japonští odborníci, jménem agentury EIA, odhalili, že tato on-line společnost je největším světovým prodejcem slonoviny a velrybího masa.

Vzorky testované agenturou EIA obsahovaly produkty získané z nechvalně známé porážky delfínů v Taiji, o které pojednává oskarový dokument The Cove.

Testy ukázaly, že hladiny rtuti ve všech vzorcích překročily úroveň povolenou japonskou vládou 0,4 ppm. Vzorek sušeného velrybího masa koupeného od společnosti Yahoo! Japan odhalil úroveň rtuti 19 ppm, což je 47 krát více, než je bezpečná hranice, uvedla agentura.

„Znovu a znovu, naše analýzy kytovců prodávaných v Japonsku, ukázaly, že jsou prolezlé rtutí a dalšími znečišťujícími látkami, které představují vážné ohrožení lidského zdraví,“ uvedla Clare Perry, šéfka EIA kampaně.

„Tím, že je umožněno japonským spotřebitelům kupovat a jíst tyto toxické látky v nevědomosti o velice reálných rizicích, které představují, japonská vláda a společnost Yahoo! Japan neplní své povinnosti řádné péče.

„EIA vyzývá jak vládu, tak všechny prodejce velrybích a delfíních produktů v Japonsku, aby zastavili tento hazard se zdravím spotřebitelů a přijali rychlá a okamžitá opatření k jejich odstranění z trhu.“

Agentura dále uvedla, že u poloviny testovaných produktů nebylo upřesněno, o jaký druh kytovců, obsažených v balení se jedná, což je v rozporu s japonskými zákony o označování.

Studie lidí, kteří pravidelně konzumují kytovce ukazuje, že rtuť a jiné nečistoty mohou mít nepříznivý vliv na vývoj plodu, nervový vývoj a paměť, jakož i zvyšuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby, hypertenze a arteriosklerózy.

 

Guardian/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Velrybí a delfíní maso prodávané v Japonsku „mnohonásobně překračuje bezpečné limity rtuti“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*