Velký Reset v Davosu: Macron prohlásil, že moderní kapitalismus již „nemůže déle fungovat“

Velký Reset v Davosu: Macron prohlásil, že moderní kapitalismus již „nemůže déle fungovat“

Francouzský prezident Emmanuel Macron na úterním virtuálním summitu Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu prohlásil, že po čínském koronaviru nemůže moderní kapitalismus „fungovat“.

Pan Macron předstoupil před zasedání o otázkách a odpovědích vedené s architektem „Velkého Resetu“ a zakladatelem WEF Klausem Schwabem a prohlásil, že kapitalismus sice historicky srazil chudobu celosvětově, ale že k němu došlo i za cenu prohlubování nerovnosti.

„Z této pandemie se dostaneme jedině s ekonomikou, která bude více myslet na boj proti nerovnostem,“ prohlásil Macron.„Kapitalistický model spolu s otevřenou ekonomikou už v tomto prostředí nemůže fungovat,“ dodal.

Francouzský prezident prohlásil, že kapitalismus vyústil v „hlubokou morální a hospodářskou krizi“, v níž „stovky a tisíce lidí po celém světě měly pocit, že ztrácejí svou užitečnost“.

Macron prohlásil, že v tomto systému existují „dva králové – akcionáři a spotřebitelé“ a že kapitalismus nepodporuje dělníky a škodí životnímu prostředí.

Pan Marcon, který je vnímán především jako ekonomicky neoliberální vůdce, dále prohlásil, že svět musí „překonat“ nepřátelství vůči státním zásahům do ekonomiky a že firmy musí být vázány zodpovědností za zmírnění ekonomické nerovnosti a snížení jejich údajného dopadu na klima.

Tvrdil, že aby „ekonomika zítřka“ uspěla, musí podniky najít rovnováhu mezi konkurenceschopností a bojem proti údajně člověkem vyvolaným klimatickým změnám a snižováním emisí oxidu uhličitého.

Macron dále vyjádřil vděčnost za rozhodnutí prezidenta Joea Bidena připojit se znovu k Pařížským klimatickým dohodám, od kterých Spojené státy upustily pod vedením bývalého prezidenta Trumpa, a přesto vyzval lídry, aby své cíle zelené agendy „revidovali směrem nahoru“.

Výzvy k přetvoření hospodářského řádu po čínském koronaviru podpořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která prohlásila: „Z této krize se musíme poučit. Musíme změnit způsob života a podnikání, abychom si dokázali udržet to, čeho si ceníme a co je nám drahé.“

Německá kancléřka Angela Merkelová využila příležitosti a vyzvala k větší globalistické postpandemii, když prohlásila, že koronavirus ukazuje, „jak moc jsme propojeni, jak globálně jsme na sobě závislí“, že svět je a že „snaha izolovat se selhává“.

Pan Macron sice nepředložil žádné pevné politické návrhy na přetvoření kapitalismu, ale podpořil model „kapitalismu zúčastněných stran“ prosazovaný Klausem Schwabem, který vyzývá ke „sdílené prosperitě a spravedlivému růstu založenému na udržitelné výrobě a spotřebě“.

WEF uvedlo, že vlády po celém světě by měly přijmout více politik socialistického typu, jako jsou daně z bohatství a těžkopádné regulace podniků, a také zavést obří politiky typu Zeleného Nového údělu.

Při představování „Velkého resetu“ v červnu loňského roku využil Schwab výmluvy na koronavirovou krizi a prohlásil, že „svět musí jednat společně a rychle, aby přepracoval všechny aspekty našich společností a ekonomik“ a že je zapotřebí „velkého resetu kapitalismu“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*