Velký Bratr nás stále vidí

Velký Bratr nás stále vidí

Je tomu již téměř dvacet let, co se na internetu poprvé objevily zprávy o americkém projektu „ Echelon“ umožňující sledovat elektronickou komunikaci kdekoliv na světě.

Systém vytvořený americkou špionážní a bezpečnostní agenturou NSA byl založen na vyhledávání klíčových slov, a jak ukázala zpráva publikovaná americkým ministerstvem obrany v roce 2000, již tehdy nesloužil k monitorování aktivit teroristů, ale především na sledování obchodních aktivit kdekoliv na světě a to i v zemích amerických spojenců.

Od roku 2000 možnosti počítačů a dalších prostředků IT se dál radikálně zvýšily. Systém vyhledávání klíčových slov je již zastaralý a nové kvalitnější programy již umožňují tematickou analýzu jakýchkoliv internetových textů a zpráv.

Zveřejněné skandály jako je odposlouchávání evropských politiků agenturou NSA, či nedávná kauza zneužívání dat na facebooku jsou tak jen špičkou ledovce.Moderní technika umožnuje každému kdo na to má dostatečné technické prostředky se dozvědět o komkoliv z nás v moderní digitální době takřka vše. Lze sledovat každé naše kliknutí na internetu a jakoukoliv aktivitu na našem počítači, pokud jsme zrovna on-line. Lze odposlouchat libovolný telefonní hovor a zjistit kdykoliv přesnou polohu kohokoliv z nás, kdo má u sebe mobilní telefon s aktivní baterií. Z analýzy těchto dat lze vytvořit náš poměrně přesný psychologický profil, zjistit zájmy a názory jedince. Odhalit pro systém „potenciálně nepohodlné lidi“, či využít těchto dat pro vlastní obchodní aktivity, jak se již nyní v široké míře děje.

A právě do této doby přichází nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů GDPR. Zákon, který spíš než osobní ochranu přinese jen další povinnosti podnikatelům, školám a dalším institucím. Je to podobné, jako kdybychom lidem zakázali volně nosit kapesní nožem, ale přitom tolerovali nošení bomb a střelných zbraní.

Žádný zákon nezmění fakt, že fakticky nyní žijeme v nejméně svobodném světě, jaký zde kdy byl a to paradoxně díky pokroku techniky, nízké morálce a právní nepostižitelností těch, kteří touto technikou disponují. Ve světě kdy skutečné soukromí již prakticky přestává existovat. Ve světě, kterému začíná vládnout totalita nového typu, která je na rozdíl od zjevných totalit komunistických a fašistických totalitou skrytou.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*