Nicméně  je trvalým prognostikem, směřujícím za současná časová humna. Jistě to vždy byl prozápadní politik, nepochybně mnohem více než mnozí z nás. Je pikanterií vyznamenat Churchilla, když je známo, že to byl extrémní protiruský jestřáb. Ale oba chlapi jsou v něčem stejní. I Churchill, který chtěl hodit atomovku na Moskvu i Zeman, který by ji trvale házel tu na Irán, tu na Palestinu… A nesporně ultrapravicovým hlasům to může imponovat. Mnohokrát a upřímně cituje americké prezidenty a boj proti teroristům, pojímá tvrdě. Řekl bych až natolik, že i pro Západ je to trochu moc…

Jak říkám, Zeman je jednoznačně především prozápadní politik a ještě specifičtěji proanglosaský politik.

Ale přemýšlí a zvažuje…

A chápe, že vše je ve vývoji a náš Západ rozhodně není už to,  co býval. Brics (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) či nově Brict (první 4 jmenované země jsou totožné, poslední je možná právem Turecko) nepochybně by měly být osou našeho ekonomického i politického zájmu.

V Číně byl Zeman přijat jako král králů, jako císař Evropy : sedmiminutový záběr  z čínské televize byl monumentální. Nic podobného jsem v posledních 25 letech neviděl. Je přirozené, a tím i nechutné, že veřejnoprávní televize nevěnovala těmto reportážím ani sekundu.

Drzost ČT nezná mezí. Nektitizuji Novu, Primu, ale ČT si platím.

V normální zemi by tuto velkolepost snad každý zaregistroval.

MIMOCHODEM ZRUŠME TELEVIZNÍ POPLATKY. Nevím, proč mám sám platit za to, že mě ti havlisté mají právo oblbovat a já s tím nic nemohu dělat.

Potom přišel návrat. Do dneska mi nikdo nevysvětlil, proč se Zeman nesměl vrátit soukromým letadlem.

A přichází pointa : Bohuslav Sobotka jej za to pokáral…

Nuže řekněme to jinak : Zeman byl přijat v Číně, která není naším spojencem  s poctami asi tak stokrát převyšujícími význam této republiky….

Teď pojede Sobotka do Washingtonu.

Nejdřív českou vládu seřval americký velvyslanec Sharping, že nejsme loyální.

Teď je zřejmé, že českého premiéra nikdo významný nepřijme.


V zemi, kde prezident Obama  má asi takové faktické postavení jako kůl v plotě typu našeho Jakeše, v zemi, kde vlastní novináři časopisu Forbes umisťují co do světového významu svého prezidenta na druhé místo s 5x násobným propadem na Vladimíra Putina, si tato papírová velmoc, která rozorala vše, co se dalo, dovolí takové chování.

A dovolí si a Sobotka se chová jako onuce.

Orbán by tam pane Sobotko nejel, nenechal by dělat ze své země podložku po nohy.

A  Vy tam jedete.

Takže to shrňme: V Číně byl Zeman, pane Sobotko přijat jako bůh, ve Wahingtonu budete přijat jako vrátný.

Styďte se.

Judr. Jiří Vyvadil