Ve švédsku vznikla první „Přistěhovalecká strana“, která se chce dostat na celosvětovou scénu

Ve švédsku vznikla první „Přistěhovalecká strana“, která se chce dostat na celosvětovou scénu

Vzhledem k tomu, že tato organizace působí pod záštitou „v rozmanitosti je síla“ a všichni zakladatelé jsou cizího původu, není překvapením, že se spoléhá především na podporu od ostatních přistěhovalců. Nicméně, strana již z počátku zažila neklidný start.

Ve švédském městě Malmö byla ustavena nová strana, často nazývána „nejvíce multikulturní“ stranou národa. Ústřední směr New Coalition Assembly (NKS) je integrace a strana se snaží dostat na celosvětovou scénu poté, co nejprve vytvoří voličskou základnu ve svém domovském městě, informoval místní zpravodajský portál 24Malmö.

New Coalition Assembly je vedena Hussamem Alkoblawim, Palestincem bez státní příslušnosti, který podle svého vlastního doznání žil bez pasu až do věku 22 let. Ostatní zakládající členové mají také zahraniční původ. „Myslíme si, že v rozmanitosti je síla, a proto musí být rozmanitost jasně promítnuta i na politické mapě země,“ napsala NKS na svých internetových stránkách.

„Žiji ve Švédsku po dobu 30 let a sleduji vývoj ve švédské společnosti. Vidím všechny rozdíly, které vznikly, a všimli jsme si také, že rozdíly mezi cizinci a švédskými občany se zvětšily,“ řekl Alkoblawi portálu 24Malmö.Deklarovaným cílem strany je přispět k integraci ve švédské společnosti na praktické úrovni, na rozdíl od čistě teoretických spekulací. Konkrétně Alkoblawi odsoudil švédské politiky, že „strávil příliš mnoho času u stolu.“

„Naším cílem je vytvořit harmonicky fungující společnost bez ohledu na její původ. Existuje zde mnoho politiků, kteří přispívají velmi dobrými slogany a myšlenkami, ale v praxi něco chybí, chceme pracovat reálně v terénu a chceme ukázat, že ke změně může dojít, pokud pracujete venku, a ne jen v kanceláři,“ uvedl Alkoblawi.

Strana zatím uspořádala setkání pro přistěhovalce na různá témata, jako jsou zákonná práva, trh práce, kriminalita a vymáhání práv ve Švédsku. New Coalition Assembly navíc vysílá živé vysílání na Youtube i na Facebooku, jelikož cílem je nepochybně oslovit co nejvíce lidí a vydláždit cestu pro budoucí expanzi.

„Udělali jsme velký pokrok a mnoho se o nás zajímá. V jednom týdnu naše filmy sledovalo až 150 000 lidí. Lidé si to uvědomují a pomohli nám,“ uvedl  Alkoblawi.

Chcete-li získat místo v městské radě v Malmö, požaduje se minimum třech procent hlasů, a strana doufá, že získá potřebné hlasy od městské vzkvétající imigrační diaspory. Ve městě Malmö, ve třetím největším městě ve Švédsku, jsou podle odhadů Švédové etnickou menšinou od poloviny roku 2010.

„Považujeme se za švédskou stranu, ale v podstatě máme zahraniční pozadí. Chceme oslovit všechny občany, ale z přirozených důvodů, lidé z imigračním pozadím jsou pro nás primárním zájmem,“ uvedl Alkoblawi.

Statistiky Švédska naznačily, že už v roce 2011 mělo přibližně 27 procent švédské populace (asi 10 miliónů) úplný nebo částečně zahraniční původ. Severská země však přijala v posledních dvou letech více než 200 000 imigrantů.

Ironií je, že méně než před rokem, uživatelé švédského nejpopulárnějšího fóra Flashback přemýšleli o tom, kdy se země chystá založit svou první imigrační stranu, a dospěli k závěru, že je to jen „otázkou času“. Zdá se, že ten čas přišel právě teď.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: Nya Koalitionssamlingen / Facebook)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Ve švédsku vznikla první „Přistěhovalecká strana“, která se chce dostat na celosvětovou scénu

  • To se Švédové budou mít. Nechali si islamisty přerůst přes hlavu a teď se budou jim muset klanět. Pro dobrotu na žebrotu. Nemysleli dostanou to spočítané, hlavně jejich děti.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*