Ve Francii staví první genderově neutrální školní hřiště

Ve Francii staví první genderově neutrální školní hřiště

Učitelé a studenti, kteří se vrátili do několika škol v západofrancouzském městě Rennes, byli po dlouhé přestávce kvůli koronaviru a letních prázdninách překvapeni rekonstrukcí svých školních hřišť na „genderově neutrální“, ba dokonce ekologické prostory. Radnice metropole, které od letošních voleb dominuje radikální levice, neztrácela čas a začala rychle uskutečňovat svůj volební program.

Akce města byly již několikrát uvedeny v celostátních médiích. Jen před několika týdny město odmítlo uspořádat start Tour de France v roce 2021, což je jinak velmi prestižní záležitost. Ačkoli údajně byl důvod hlavně finanční, podle starostky Rennes Nathalie Appéré závod podporuje také „katastrofické nakládání s odpady“ a Tour de France vytváří „sexistický obraz žen“.V této souvislosti některá média poukazují na to, že město není proti různým formám cyklistiky. 13. září se v Rennes uskuteční jízda pro nahé cyklisty a organizátoři vyzývají širokou veřejnost k účasti se sloganem: „Pojďte tak nazí, jak si troufáte.“

Nyní město opět přitahuje pozornost přeměnou běžných školních hřišť na genderově neutrální.

Hřiště na školních dvorech jsou ve Francii dlouholetou předválečnou tradicí, protože umožňují žákům odpočívat a sportovat, především hrát fotbal nebo v poslední době basketbal nebo florbal.

Chlapci tak byli překvapeni, když zjistili, že jejich fotbalové hřiště je odsunuto na stranu, a dominantní část nádvoří se proměnila v prostor pro blíže neurčené dětské hry. Podle radnice by rekonstrukce dětských hřišť měla být způsobem boje proti „genderovým stereotypům“.

„Na hřiště by se již nemělo pohlížet jako na prostor, kde chlapci vypouštějí páru a dívky sedí na lavičce,“ uvedla pro deník 20 Minutes online Armelle Billardová, členka Rady pro rovnost v Rennes.

Nové školní hřiště Foto: Twitter

„Naopak, musí to být místo setkání, kde se (různá pohlaví) učí koexistovat,“ uvedla.

Podle radnice byla oblast přepracována, aby se zajistilo, že hřiště bude sdíleno stejně chlapci i děvčaty, ale také aby se lépe přizpůsobilo životnímu prostředí. Celý prostor se tak zmenšil ve snaze bojovat proti změně klimatu, část plochy byla zatravněna a vybavena lavičkami.

Dosud byly tyto nové „ostrovy bez pohlaví“ vytvořeny v Rennes na dvou základních školách a na třech středních školách v departementu Ille-et-Vilaine, pro které je Rennes správním centrem. Nakonec všechny základní a střední školy v Rennes přijmou tento nový koncept dětských hřišť, který „přispívá k posílení rovnosti žen a mužů,“ řekla Billardová.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*