Válka terorismu

Válka terorismu

Teroristické útoky v Belgii znovu nastolují stejnou otázku, na kterou nikdo nezná odpověď.

Ve skutečnosti se jedná o reakci na válku proti islamistům, kterou jim vyhlásil „civilizovaný“ svět. Je zde celá řada problémů: „civilizovaní“ sami vytvořili dnešní teroristy – v první řadě tím, že zničili předchozí rovnováhu na Blízkém východě a vytvořili miliony strádajících lidí, kteří se stali základním zdrojem pro ideology wahhábismu. Potom byly deklasovány vládnoucí vrstvy celých národů, které stály před volbou – zmizet, nebo začít bojovat o přežití. Toto prostředí umožnilo vznik dříve netypické organizace Islámský stát, který nyní nebojuje jen o přežití, ale bojuje o své místo pod sluncem.

Ale Západ šel dokonce ještě dále – cítil, že by faktor terorismu mohl použít ke svému prospěchu a pokračoval strháváním přežívajících relativně stabilních režimů, čímž jedině zhoršil katastrofu. Region Středního východu se mu zdál malý – připojil k němu Ukrajinu.

Vleklá a bezkoncepční válka proti terorismu upozornila na neochotu k tomuto střetnutí. Jedna věc je bombardovat z bezpečné výšky ty, kteří se nemohou bránit, jiná věc je mít válku na svém území. Volný pohyb, který byl včera konkurenční výhodou západní civilizace, se předvídatelně stal kritickým problémem, podkopávajícím základy bezpečnosti. Tito svobodně se pohybující militanti byli schopni vytvořit v Evropě síť, která se nyní stává přední linií.

Je to logické – radikálové nemají šanci proti letadlům, Evropané nemají šanci proti útokům v metru a na letištích. Strategická patová situace ve válce. Logika radikálů je jednoduchá  – není-li šance na výhru, Evropané budou muset vyjednávat. Čím silnější bude tlak na IS, tím více bude teroristických útoků v Evropě. Je to jednoduché.

Zatím se současný zmatek netýká Spojených států, klidně se dívají na to, co se děje za oceánem. A možná se dokonce na jednání jedněch či druhých podílejí. Dokonce to není jen možné, je to pravděpodobné. Zatím vše zapadá do jejich strategie vytvoření katastrofických zón kolem jimi vytvořených „partnerství“, a území „partnerství“ se musí distancovat od konkurenčních projektů betonovou zdí. Význam teroristické války proti Evropě pro Spojené státy spočívá právě v tom – přinutit Evropany uzavřít se a odříznout od divochů z jihu. A zároveň od Ruska a Číny – což je také v zájmu USA.

Další otázkou je – jak dlouho USA mohou zůstat za oceánem. Hrají si s ohněm – s ideologií. V případě, že islamisté vyhrají, nebo alespoň neprohrají, v myslích mnoha sympatizantů dojde k vážnému zlomu – pak budou vnímat IS (nebo kdo bude místo něho) jako vítěze. A nebude záležet na tom, jestli je to pravda, nebo ne. Síla sugesce je obrovská – i my se modlíme za člověka, který ztratil všechno a všude, kromě televizoru. A nic – nějak s ním žijeme.

A pokud se tak stane, pak přijde IS do Spojených států. Je to jen otázka času.

 

 

zdroj: http://el-murid.livejournal.com překlad: https://janica9.wordpress.com
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*