Válka o policii

Válka o policii

Poklidné vody české politické scény rozvířil záměr policejního prezidenta provést organizační změny ve vedení policie. Vše ukazuje na to, že nejde o banalitu, ale o poměrně vážnou vnitropolitickou krizi.

Výbušnost tématu je jasným důsledek toho, že ve stavu kdy velká část aktivních politiků a politických stran má řadu kostlivců ve svých skříních, začíná policie a justice hrát klíčovou roli nejen při ochraně občanů, ale i v nejvyšší politice.

Na jedné straně je tu ČSSD. Soudního procesu se z jejich čelných politiků dočkal pouze pan Rath. Muž, který nepřímo naznačil ve svém projevu v PS, že ony peníze v krabici s vínem nešly jen na jeho osobní potřebu, ale také na fungování strany. A k tomu je tu třeba privatizace OKD.

Na straně druhé je tu Babišovo Ano. Strana velkopodnikatele u kterého se to různými střety zájmu jen hemží. Je pravděpodobné, že důsledná policejní kontrola jeho mnohaletých aktivit by odkryla, že nejen Čapí hnízdo nebylo tak úplně košer.

Zkrátka a dobře. Celá a zdaleka nejen česká politika je prolezlá skrz na skrz různými zjevnými, či skrytými podobami korupce vyplývajícími především z těsného propojení byznysu a politiky. Je to logické a zákonité. Chce-li jakákoliv strana uspět u voleb potřebuje mnoho peněz na svou propagaci. Prostředky může poskytnout pouze sféra byznysu, která pak logicky očekává protislužby. Třeba v podobě odstavců v zákonech, které padne přesně na míru určitým vlivným podnikatelským a zájmovým skupinám.

Dokud bude fungovat tento politický systém nemůžeme si dělat naděje na čistou politiku a čisté politiky. Věřit v to, stejně jako věřit v politicky nestrannou a nezávislou justici by bylo v tomto okamžiku utopické a naivní. Je třeba vycházet z reality která tady je.

Současné vládní koalici můžeme vyčítat mnohé. Přesto vládne daleko lépe než vláda Nečasova, v podstatě řízená TOP 09 a Miroslavem Kalouskem. Přinesla zemi zklidnění a poměrnou politickou stabilitu, která tu již dlouho nebyla. Zlepšila sociální politiku, která byla za minulé vlády ostudná a katastrofální ( viz. Drábkovy antisociální reformy). I přes původně silně „proevropský“ kurs z velké části odolala pokušení eurohujerismu a ve své většině se postavila proti nemístnému tlaku z Bruselu při řešení uprchlické krize. Začala se vážně zabývat i otázkami delší perspektivy jako např. následky klimatických změn a hrozby dlouhodobého sucha pro ČR.

Domnívám se tedy, že pro stabilní budoucí vývoj ČR by bylo žádoucí, aby se ČSSD a ANO dohodly a dál pokračovaly ve vládní spolupráci. V této chvíli není relevantní stabilní alternativa. V případě rozpadu vlády významně vzroste vliv menších stran. Byla by to velká příležitosti pro Miroslava Kalouska, který již mnohokrát dokázal, že je mistr intrik a zákulisních vyjednávání. I kdyby v příštích volbách jeho strana získala jen 5%, tak i přesto mohl by to být on kdo by nakonec hrál klíčovou roli jazýčka na vahách. V této souvislosti si připomeňme na to, z jaké strany poslanci hlasovali v evropském parlamentu pro přijetí povinných uprchlických kvót v době, kdy tato otázka nebývale sjednotila českou politickou scénu.

Ještě na závěr článku bych se zmínil ještě jednou o Miroslavu Kalouskovi. Nerad bych tohoto jistě velice inteligentního a schopného politika démonizoval. Přesto se sám spojil s politickým stylem, který se mi velmi nelíbí. Jako ministr financí několikrát použil k získávání politických bodů dávno známé taktiky „Rozděl a panuj“. Svými projevy se snažil rozeštvávat společnost, když se snažil v lidech vzbudit dojem, že jejich nepřítelem není nadnárodní finanční oligarchie, ale ti nejchudší, kteří jím sociálními dávkami berou část peněz, které by jinak patřily jim. V tom se liší od Andreje Babiše, který se také hlásí k pravici. Babiš a můžeme spekulovat jestli to je jen taktika, pochopil důležitost sociálního smíru a takovýmto způsobem společnost nerozděluje.

 

(Foto: ČTK)


Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Válka o policii

  • Politici jsou pouhé nastrčené figurky, které řídí mafie. Vzpomeňte si, jak Langer ihned po nástupu do funkce ministra vnitra zrušil Finanční policii, která měla šanci dotáhnout do konce velké kauzy. Totéž udělal na příkaz mafie Chovanec nyní. Prostě jakýkoliv útvar policie, který by mohl vyšetřit závažnou hospodářskou kriminalitu, je určen k likvidaci.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*