V Belgii zmizely milióny eur z účtu Muammara Kaddáfího

V Belgii zmizely milióny eur z účtu Muammara Kaddáfího

Libye se zmítá v chaosu od svržení jejího dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Její východní část je řízena národním parlamentem podporovaným libyjskou národní armádou, zatímco vláda na základě národních dohod podporována OSN pod záštitou premiéra Fayeze Sarraja působí na západě země.Organizace spojených národů nyní vyšetřuje údajnou zpronevěru až 5 miliard eur, které zmizely z účtů, které vlastnil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, podle belgického poslance Georga Gilkinetina.

„Dokumenty OSN potvrzují, že Belgie nedodržela rezoluci OSN o zmrazení libyjských aktiv,“ řekl poslanec belgické zpravodajské síti RTBF.

Poslanec uvedl, že doposud obdržel od belgických orgánů jen částečné informace a že je třeba „objasnit tuto situaci, která může vést k velkému skandálu, protože stovky miliónů eur byly poslány neznámým osobám v Libyi.“

RTBF také citovala zdroj, který hovořil pod podmínkou anonymity, že za posledních sedm let byla tato obří suma údajně používána k „financování občanské války, která vedla k velké migrační krizi.“

Zvláštní zpráva OSN naopak uvedla, že peníze získaly libyjské investiční orgány, jejichž složitá struktura činí téměř nemožné zjistit, na co byly tyto prostředky přiděleny.

„Tato částka mohla být poslána ozbrojeným skupinám v Libyi, což ještě více destabilizovalo region,“ uvádí se ve zprávě.

V Belgii probíhá vyšetřování vedeno Michelem Claisem na základě zpráv, že část Kaddáfího aktiv mohly být zaslány libyjskému investičnímu orgánu, suverénnímu fondu.

Po smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011, OSN rozhodla, že jeho majetek by měl být zmrazen ve čtyřech belgických bankách. Nicméně se ukázalo, že úroky a dividendy z těchto aktiv nebyly nikdy zablokovány.

Kaddáfího smrt vedla v zemi k politickému chaosu, který během posledních sedmi let nezaznamenal žádné známky zmírnění.

Východní část země je řízena parlamentem, podporovaným libyjskou národní armádou, která se nachází v Tobruku. Vláda národní dohody (GNA) podporována OSN a vedena předsedou vlády Fayezem Sarrajem, působí na západě země a má sídlo v Tripolisu. Libye se chystá na všeobecné volby, které mají proběhnout dne 10. prosince.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*