USA žádají Rusko, aby neútočilo na teroristy z Fronty an-Nusrá

USA žádají Rusko, aby neútočilo na teroristy z Fronty an-Nusrá

Washington požádal Moskvu, aby neprováděla nálety proti odnoži Al-Kájdy v Sýrii, Frontě an-Nusrá, ze strachu, že by údajně mohli být zasaženi členové „umírněné opozice“, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Oni (USA) nám říkají, abychom neútočili proti Frontě an-Nusrá, protože jsou tam také „normální opoziční skupiny“ (na těchto územích),“ řekl Lavrov v rozhovoru pro místí média, který byl zveřejněn na webových stránkách ruského ministerstva zahraničí.

Ministr také zdůraznil, že „tyto opoziční skupiny měly odejít z teroristických pozic,“ a dodal, že „jsme se na tom již dávno dohodli,“ Rusko nejprve stanovilo lhůtu „umírněné“ opozici, aby opustila území ovládané extremisty z Fronty an-Nusrá, ale poté se dohodli, že jim dají k opuštění více času.

Lavrov v rozhovoru uvedl, že Rusko je přesvědčeno, že by mělo být pro Rusko a USA nejvyšší prioritou přijetí zvláštních a účinnějších opatření v boji proti islámskému státu a teroristické skupině Frontě an-Nusrá, pokud má být syrská krize vyřešena.

„Je důležité poskytovat humanitární přístup do osad blokovaných tou či onou stranou, aby se zajistilo příměří a zabránilo se jeho porušování, stejně jako je třeba zahájit politický proces. Ale, stejně důležité, jako jsou tyto cíle, je, že terorismus je naší společnou hrozbou, a o tom by neměl být pochyb,“ uvedl Lavrov a dodal, že v mezidobí, Fronta an-Nusrá se pokoušela spojit se s dalšími ozbrojenými opozičními skupinami.

Lavrov také uvedl, že politický proces v Sýrii je blokován radikálními opozičními skupinami, které odmítají přijít k jednacímu stolu a nastavit podmínky pro mírové rozhovory. Ministr dodal, že je důležité dát stranou tyto požadavky a soustředit se na boj proti terorismu.

Lavrov také zdůraznil, že Rusko a USA jsou zapojeni do úzkého a intenzivního dialogu o Sýrii, který zahrnuje pravidelné telefonické hovory mezi Lavrovem a jeho americkým protějškem Johnem Kerrym.

Lavrov měl telefonický rozhovor s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym z podnětu ze strany USA dříve téhož dne, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

„Oba ministři diskutovali o „boji proti islámskému státu a o nutnosti urychleně oddělit umírněnou opozici od skupiny Fronta an-Nusrá, stejně jako o úsilí odříznout tok zbraní a militantů pocházejících ze zahraničí za účelem posílení teroristické organizace,“ stojí v prohlášení.

 

„USA se snaží hrát na obě strany, aby pokračoval syrský konflikt“    

Geopolitický analytik Patrick Henningsen řekl kanálu RT, že věří, že Washington nevyvíjí dostatečné úsilí, aby přesvědčil takzvané „umírněné“ povstalecké skupiny, aby se oddělily od teroristů.

Vymezení militantů, kteří sdílí stejný prostor a pozice s teroristy jako „umírněná opozice“, USA ve skutečnosti poskytují teroristům bezpečné útočiště, vysvětlil Henningsen. Teroristické skupiny profitují z takových sousedských vztahů stejným způsobem, jakým využívají civilisty.

„Klasifikace umírněných rebelů je druh lidského štítu,“ uvedl.

Henningsen tvrdí, že chybějící jasný signál povstaleckým skupinám ze strany Washingtonu je výsledkem záměrné strategické volby učiněné vládou USA, která chce dál protahovat vojenský konflikt.

„Všechny tyto řeči, to vše je double-speak,“ poznamenal analytik s tím, že Washington se „snaží hrát na obě strany, aby pokračoval tento konflikt“ a nemá v úmyslu skutečné vyřešení problému.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*