USA vetovaly rezoluci rady bezpečnosti OSN o izraelském násilí

USA vetovaly rezoluci rady bezpečnosti OSN o izraelském násilí

Spojené státy nadále stojí za masakrováním, bez ohledu na to, jak je neopodstatněné.  

Kuvajt předložil k hlasování rezoluci, v níž měla Rada bezpečnosti OSN odsoudit násilí páchána izraelskými silami proti palestinským civilistům, ale byla vetována Spojenými státy, které ji označily za „jednostrannou“. Od začátku „Velkého pochodu návratu“ izraelské síly zabily stovky Palestinců a tisíce dalších zranily. Na straně Izraele dosud nebyly žádné oběti.

Deutsche Welle uvádí:

Kuvajtem předložená rezoluce Radě bezpečnosti OSN o odsouzení izraelského použití síly proti palestinským civilistům byla vetována Spojenými státy. Rozhodnutí přišlo v den, kdy byla zastřelena palestinská zdravotní sestra.Deset členů Rady bezpečnosti OSN hlasovalo pro kuvajtské usnesení, které „odsoudilo“ a vyzývá k zastavení „nadměrné, nepřiměřené a nahodilé použití síly“ izraelskou armádou proti palestinským civilistům.

Ovšem, jak se očekávalo, USA použily proti návrhu své veto a uvedly, že jde o „hrubě jednostranný pohled“, který neobviňuje militantní skupinu Hamas z nedávného násilí. Americké usnesení o odsouzení Hamasu nedokázalo získat podporu, protože 11 zemí se zdrželo hlasování a Rusko se postavilo proti ní.

Francie hlasovala pro kuvajtskou rezoluci, ale čtyři země se zdržely, včetně Velké Británie. Aby uspělo, usnesení musí mít devět hlasů ve prospěch a žádné veto od stálých členů – Spojených států, Británie, Francie, Ruska nebo Číny.

Francozský velvyslanec Francois Delatre kritizoval „nepřiměřené použití síly“ ze strany Izraele, zatímco kuvajtský zástupce Mansour Ayyad Al-Otaibi odsoudil použití násilí „všemi stranami“.

Kuvajt má pro toto období dočasné místo v Radě. Jeho usnesení původně vyzývalo k mezinárodní misi pro ochranu Palestinců, ale bylo zrušeno ve prospěch jen odsouzení izraelského násilí proti civilistům – což také selhalo.

Nedávné násilí bylo nejzávažnější eskalací mezi Izraelem a militantními skupinami od roku 2014, kdy byly na Izrael odpáleny stovky raket a Izrael provedl nálety na cíle v Gaze.

Smrtelné protesty na hranicích mezi Gazou a Izraelem

Rozhodnutí OSN přišlo v tentýž den, kdy došlo k dalším protestům Hamasu proti izraelskému a egyptskému embargu na hranicích.

21letá zdravotnice v bílé uniformě, palestinská zdravotní sestra Razan Al-Najar, byla zastřelena izraelskými silami, když se v pátek pokoušela pomoci raněnému protestujícímu na hranici Gazy. Svědek řekl agentuře Reuters: „Zvedla své ruce zřetelně vysoko, ale izraelští vojáci vystřelili a zasáhli ji do prsou.“

Izrael uvedl, že militanti zaútočili na vojáky střelbou a granátem. Lékařští představitelé v Gaze uvedli, že nejméně sto Palestinců bylo při pátečních demonstracích zraněno izraelskou armádou.

Během konfrontací na hranicích, které začaly v březnu, nedošlo k žádným ztrátám na izraelské straně. V rámci protestů, které byly označeny za „Velký pochod návratu“, Palestinci požadují navrácení půdy, kterou prohráli nad Izraelem během války v roce 1948. Izrael označil protesty za pokus narušit hranice a odvrátit pozornost od problémů se správou Hamasu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*