USA varují Indii před „vážnými důsledky“, pokud si vyberou ruské systémy S-400

USA varují Indii před „vážnými důsledky“, pokud si vyberou ruské systémy S-400

Obranné spojení mezi USA a Indií bude ohroženo, pokud by si Nové Dillí zakoupilo ruské systémy protivzdušné obrany S-400, varovala americká diplomatka s tím, že Indie by měla o těchto strategických rozhodnutích uvažovat velmi pečlivě.„V určitém okamžiku je třeba učinit strategickou volbu ohledně partnerství a strategického rozhodnutí o tom, jaké zbraňové systémy a platformy bude země přijímat,“ uvedla Alice Wellsová, tajemnice Úřadu po záležitosti Jižní a Střední Asie.

Závazek Indie na zakázku S-400 by mohl „účinně omezit schopnosti Indie zvýšit naši vlastní interoperabilitu,“ uvedla a vysvětlila, že Washington má „vážné obavy“ z důsledků podepsání dohody s Ruskem za 5 miliard dolarů v souvislosti s obrannými vazbami mezi Indií a USA.

Washington chce zachytit indický trh se zbraněmi, řekla diplomatka Podvýboru pro zahraniční záležitosti pro Asii a poznamenala, že USA jsou nyní ochotny prodat vybavení, které předchozí administrativy odmítly zvážit.

„Pod správou Trumpa jsme dali jasně najevo, že jsme připraveni pomoci uspokojit potřeby Indie v oblasti obrany a hledáme velmi odlišný druh partnerství v oblasti obrany vybudovaný na partnerství, které Indie přijala v Kongresu,“ uvedla.

Zajištění nových vojenských obchodů je jednou z nejvyšších priorit ministra zahraničí Mika Pompea,který v tomto měsíci míří do Indie a to díky obchodnímu partnerství mezi oběma zeměmi.

Trumpova administrativa je zapojena do globální ofenzívy a snaží se přinutit země, zejména Indii a Turecko, aby zrušily obchodní dohody s Moskvou. Ankara a Nové Dillí opakovaně odsoudily americkou donucovací diplomacii a zdůraznily, že Washington nemá právo diktovat podmínky svrchovaným státům, pokud jde o otázky národní bezpečnosti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*