USA v tichosti převádějí majetek venezuelského státu na účet Guaidoa

USA v tichosti převádějí majetek venezuelského státu na účet Guaidoa

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza odsoudil administrativu Spojených států za její snahu účinně odčerpat zabavený majetek venezuelského státu a přesměrovat ho na vůdce opozice a samozvaného venezuelského „prezidenta“ Juana Guaidoa.

„Venezuelská centrální banka odsuzuje sprosté vyvlastnění, které americká vláda v součinnosti s některými zákonodárci Národního shromáždění nařídila ohledně finančních zdrojů státu, které byly zablokovány v Citibank,“ napsal Arreaza na Twitteru podle deníku RIA Novosti.V komuniké připojeném na Twitteru, Centrální banka odsoudila jednostranné rozhodnutí vlády USA jednat „v tajné dohodě se skupinou zákonodárců Národního shromáždění“ při zabavování prostředků z Caracasu a označila jej za další akt v řadě útoků USA proti bance a lidu Venezuely.

Podle banky, tato „konfiskace bude mít přímý dopad na rozvoj venezuelské ekonomiky, která byla již tak ovlivněna nedovolenou hospodářskou a finanční blokádou elit, které ovládají Spojené státy americké, a v současné době se zhoršuje zhoubným dopadem globální pandemie koronaviru“.

Začátkem tohoto týdne zákonodárci z Národního shromáždění přidruženého Guaidovi schválili převod odhadovaných 342 milionů dolarů z prostředků z účtu venezuelské Centrální banky u Citibank na svůj vlastní účet Fedu. Washington a jeho spojenci začali na začátku roku 2019 zabavovat majetek venezuelského státu, krátce poté, co Guaidoa uznali za prozatímního prezidenta země.

Konfiskace zahrnovaly zabavení venezuelského zlata v amerických, britských a evropských bankách, zmrazení aktiv venezuelské ropné rafinerie, přepravce a prodejce Citgo ve Venezuele, a zabavení miliard dolarů likvidních venezuelských aktiv v Americké bance. Venezuela označila tato opatření za „hospodářskou válku“ a vyzvala mezinárodní společenství, aby se postavilo šikaně ze strany USA.

Guaido a další členové opozice byli také obviněni z toho, že některé z těchto zdrojů odčerpali pro vlastní osobní potřebu, a že americké prostředky poskytované jako „humanitární pomoc“ utráceli na bohaté hotely, jídlo a pití nebo dokonce za prostitutky. V červnu loňského roku venezuelský generální prokurátor Tarek William Saab obvinil Guaidoa a jeho kamarády, že jednají „méně jako opozice a spíš jako mafie“.

Konfiskace majetku a sankce, které USA zavedly začátkem roku 2019, byly pouze nejnovější krok v téměř desetileté agresi vůči Venezuele. Latinskoamerické geopolitické strategické centrum (CELAG) v únoru 2019 odhalilo, že pouze mezi lety 2013 a 2017 stála finanční blokáda vedená USA latinskoamerický stát v rozmezí 260 až 350 miliard dolarů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*