USA trvají na zachování vojenských základen v japonské Okinawě i přes odpor místních obyvatel

USA trvají na zachování vojenských základen v japonské Okinawě i přes odpor místních obyvatel

Američtí představitelé oznámili guvernérovi Okinawy, že američtí vojáci zůstanou na japonském ostrově i navzdory masivním protestům ze strany místních obyvatel. Guvernér Okinawy odpověděl příslibem, že bude v jeho kampani proti americké základně pokračovat.

Přítomnost americké armády v Okinawě je základem našeho smluvního závazku k obraně Japonska,“ stálo v prohlášení amerického ministerstva zahraničí, které ministerstvo zveřejnilo po středečním setkání amerických úředníků s guvernérem Okinawy Takeshi Onagem.

Foto: AFP
Foto: AFP

Během setkání, američtí úředníci „zdůraznili, že vláda Spojených států a Japonsko sdílejí pevný závazek k výstavbě zařízení Futenma Replacement Facility (FRF), letiště v Camp Schwab.“

Camp Schwab je americký tábor námořní pěchoty ve městě Nago, severozápadně od Okinawy. Místí obyvatelé již pořádali několik protestů před základnou, požadujíc, aby američtí mariňáci ostrov opustili.

„Američtí úředníci zopakovali, že plán pro výstavbu FRF je jediným řešením, které řeší provozní, politické, finanční a strategické zájmy.“

Onaga řekl později novinářům, že i přesto vyjádřil svůj nesouhlas s plánem úředníků pokračovat s výstavbou základny.

Varoval jsem úředníky, že výstavba náhradní základny nebude realizována hladce, pokud věci půjdou tak, jak doposud,“ uvedl Okinawa.

Měl na mysli rozhodnutí japonské vlády v Tokiu, která rozhodla pokračovat s přípravnými pracemi na zařízení ve městě Nago i přes masivní odpor místních obyvatel.

V pondělí, starosta města Nago, Susumu Inamine, prohlásil, že Japonsko se chová k Okinawě jako je „kolonii“, ukazujíc fotografie demonstrantů ve střetech  s policií před americkou základnou.

Foto: AFP
Foto: AFP

„Nechat místní obyvatele jít si navzájem po krku a rozdělit je mezi sebou je strategie typická koloniální politice,“ dodal.

Tim Beal, vědec a autor knihy „North Korea: The Struggle Against American Power (Severní Korea: Zápas proti americké moci)“ zpochybňuje pravý účel amerických akcí v Japonsku.

„USA tvrdí, že chtějí hájit Japonsko, ale to není skutečný příběh,“ řekl RT. „Opravdu není věrohodné tvrdit, že chce nějaká země napadnout Japonsko. Primární starosti Spojených států jsou vzestup Číny z vojenského hlediska. A proto potřebují své základny v Japonsku.“

Tisíce lidí nedávno pochodovalo na Okinawě a po celém Japonsku na protest proti plánovanému přemístění americké vojenské základny. Demonstranti kritizovali japonskou vládu, která se otáčí zády k místním obyvatelům.

Americká základna Futenma Air Station v hustě obydleném městě Ginowan byla příčinou napětí mezi americkými vojáky a místními obyvateli. V Okinawě, domově asi 1 procenta japonské populace, sídlí asi polovina ze 47.000 amerických vojáků usídlených v Japonsku.

Tokio chce zavřít existující základu a otevřít novou v okrese Nago, ve středu jižního japonského ostrova. Ale většina obyvatel, stejně jako guvernér Onaga, chtějí, aby byla konstrukce substituční základny zcela zrušena.

V březnu, Onaga požadoval o zastavení podmořského průzkumu potřebného k vybudování pobřežní rozjezdové dráhy pro novou základnu, kvůli značných škod na životním prostředí.

Onaga se v květnu poprvé setkal s japonským ministrem obrany generálem Nakatanim, aby diskutovali o přemísťovacím plánu. Nicméně, se jim nepodařilo vyřešit jejich spory.

Existuje dlouhá historie incidentů a zločinů údajně spáchaných americkými vojáky na ostrově. Současná vlna proti základě na Okinawě byla již zažehnuta v roce 1995, kdy bylo hlášeno, že tři američtí mariňáci unesli a brutálně znásilnili 12ti letou školačku.

Na Okinawě byly hlášeny také méně medializované případy o sexuální trestné činnosti zahrnující nezletilé oběti v letech 2001 a 2005 a další incidenty.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*