USA se nikdy neomluví za Hirošimu a Nagasaki: vnuk prezidenta Trumana

USA se nikdy neomluví za Hirošimu a Nagasaki: vnuk prezidenta Trumana

Vnuk muže, který před 70 lety nařídil jaderné bombardování Hirošimy a Nagasaki, vzpomínal, jak se postupně stal zastáncem světa bez nukleárních zbraní.

Clifton Truman Daniel, je syn jediného dítěte bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana. Clifton nevěděl, že jeho dědeček, který jejich rodinu pravidelně navštěvoval, byl prezidentem USA až do té doby, než začal chodit do školy, řekl dokumentárnímu kanálu RTD.

Daniel se dozvěděl, že USA svrhly během války atomové bomby na Japonsko z učebnic dějepisu a po mnoho let necítil žádné osobní spojení na tuto klíčovou událost 20. století.

„Bomby byly skvělá věc. Ony ukončily válku. Zachránily stovky tisíc životů, a to je to, co můj dědeček uvedl jako důvod pro jejich použití. Chcete-li zkrátit válku a ušetřit americké životy, které by pravděpodobně skonaly během invaze na hlavní ostrovy. Přešel jsem od přemýšlení nad tou věcí tímto způsobem, po nepřemýšlení nad tou věcí vůbec, říkám si, je to historie,“ vzpomínal Clifton.

Foto: AFP
Foto: AFP

Jeho postoj se změnil jednoho dne, když jeho syn přinesl ze školy knihu vyprávějící příběh o Sadoko Sasaki, která přežila bombardování Hirošimy ve věku dvou let a dostala o devět let později leukémii v důsledku záření.

Japonská legenda slibuje, že bude každému splněno přání, pokud složí tisíc origami jeřábů. Sasaki bojovala s úmrtím, a vyráběla papírové jeřáby v naději, že se jí povede lépe. Zemřela v roce 1955, její přání nebylo nikdy vyslyšeno.

„Jak už jsem poznamenal dříve, můj poznámkový deník měl čísla, důvody, letadla a megatuny. Nebylo tam nic, co se stalo malým holčičkám,“ řekl Daniel. „Přešel jsem z bodu, nevěnovat tomu příliš pozornosti, k tomu, že jsem byl konfrontován s realitou, kolik lidí přišlo o život tak strašným způsobem a to mne tak nějak přivedlo do středu.“

Daniel se stal prvním členem Trumanovy rodiny, který navštívil Japonsko, když se podílel na uctění památky obětí bombardování v roce 2012. Byl také pozván starším bratrem Sadako, Masahirem Sasakim.

Návštěva měla své těžké chvíle, připomněl Daniel, například když byl dotazován japonským novinářem, který jej opakovaně žádal, zdali by se omluvil za rozhodnutí svého dědečka, který se neomluvil.

„Já nevím, zda se někdy naše země omluví. Možná, že obě země mohou najít společný jazyk, který je spojí a řeknou, „víte, jsme si vědomi vážného ublížení, které se stalo a bylo provedeno na obou stranách a do budoucna se zavazujeme nic takového neopakovat,“ ale momentálně si nemyslím, že se někdy naplno Spojené státy Japonsku omluví, nebo opačně,“ vysvětlil.

„Harry Truman jednal v dobré víře, a věřil, že zachraňuje životy mnoha Američanů,“ uvedl Daniel. „To bylo hlavním hlediskem pro prezidenta, který měl zkušenosti z první ruky z bojiště během první světové války,“ vysvětlil.

Daniel také připustil, že zůstává spor kvůli rozhodnutí Trumana, jak někteří lidé věří, že použití jaderných zbraní nebylo nutné.

„Skutečnou otázkou, kterou se stále snažíme zodpovědět, ale nemůžeme, je, zdali to ve skutečnosti zastavilo válku. Někteří lidé říkají, že ne, Japonsko by se vzdalo tak jako tak, jiní lidé říkají, že by se nevzdalo, ale zastavila by jej zima,“ uvedl Daniel. „Ale nemůžeme to vědět, protože jsme to udělali a válka skončila, tudíž nevíme, jak by to dopadlo.“

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*