USA pomohly 40 velitelům ISIS uprchnout z tálibánského vězení

USA pomohly 40 velitelům ISIS uprchnout z tálibánského vězení

USA pomohly 40 velitelům islámského státu uprchnout z vězení Talibanu v provincii Badghis v severozápadním Afghánistánu, informovala íránská zpravodajská agentura Tasnim.

40 vězňů, všichni cizinci, bylo odvezeno vrtulníkem na neidentifikované místo.Tisková agentura, která brzy plánuje odhalit více podrobností o této operaci, uvedla, že Badghis Abdullah,místopředseda provincie Badghis tato fakta potvrdil.

Samozvaný Islámský stát neboli ISIS zintenzivnil své operace v Afghánistánu a Pákistánu od roku 2015, kde usiloval o zavedení kalifátu.

V Afghánistánu, který se skládá z 34 provincií, přítomnost ISIS se soustřeďuje na oblasti poblíž Pákistánu, i když džihádisté také usilují, aby se usadili v severních oblastech sousedících se státy střední Asie.

Analytický tým pro podporu a monitorování sankcí uvedl v dopise zaslaném loni v červenci bezpečnostní radě OSN, že ISIS má odhadem v Afghánistánu mezi 3 500 až 4 000 militantů, včetně 600 až 1000 na severu.

Ruské ministerstvo zahraničí před dvěma týdny oznámilo, že má nové důkazy o spojení USA a ISIS.

Podle ruského ministerstva zahraničí obdrželi důkazy, které ukazují, že USA mají napojení na ISIS.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Spojené státy usilovaly o to, aby oddělily vězně od bojovníků ISIS, aby se vyhnuly případnému úniku těchto informací.

Ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že americké zvláštní jednotky se podílely na zabavení vězeňských dokumentů, aby zabránily úniku informací o sponzorech teroristů.

Mluvčí hnutí Tálibán Zabihullah Mujahid napsal na Twitteru, že americká armáda zabila stráže a osvobodila 40 uvězněných bojovníků ISIS a odvezla je na neznámé místo.

„Zájem (USA) o bojovníky ISIS nás nutí si položit otázku, zda se Spojené státy v rámci této operace pokusily vyhnout se úniku informací, které výše zmínění teroristé mohli sdělit o svých skutečných sponzorech,“ stálo v prohlášení ministerstva zahraničí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*