USA odmítly stáhnout z Evropy jaderné zbraně

USA odmítly stáhnout z Evropy jaderné zbraně

USA jsou připraveny diskutovat o jakýchkoli navrhovaných tématech s Ruskem, jaderné zbraně však z Evropy stahovat nebudou. Uvedl to v rozhovoru pro noviny Kommersant zvláštní zástupce USA pro kontrolu zbraní Marshall Billingslea.

Na otázku, zda jsou USA připraveny stáhnout své jaderné zbraně z Evropy, odpověděl: „Ne, tohle dělat nebudeme. Ale jsme připraveni diskutovat o všem, o čem Rusko chce.“

„K postoji ruské strany se stavíme mimořádně vážně a považujeme za důležité vést profesionální dialog o otázkách společného zájmu i zájmu jedné ze stran. Proto jsme určitě připraveni s Ruskem hovořit o NATO a o našich zárukách teorie odstrašování poskytnutých členům Severoatlantické aliance. Jaderné zbraně ale nebudeme vyvážet ani z jednoho místa jejich skladování. Od Ruské federace to stejné nepožadujeme. Nepožadujeme, aby ruské úřady stáhly všechny svoje jaderné zbraně z Kaliningradu nebo udělaly něco podobného,“ uvedl.

„Proto – ne. Nepředpokládáme nějaké konkrétní kroky, které by mohly mít vliv na změnu skladovacích míst nebo rozmístění (jaderných, pozn. red.) zbraní,“ dodal.Připomeňme, že ve dnech 17. až 18. srpna proběhlo ve Vídni další kolo konzultací mezi Ruskem a USA ohledně strategické stability a kontroly zbraní. V čele delegace byl náměstek ruského ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov a zvláštní zástupce USA pro kontrolu zbraní Marshall Billingslea.

Pozice Washingtonu ke STARTU III

V rozhovoru Billingslea dále uvedl, že Spojené státy daly Rusku „dobrý“ návrh na prodloužení smlouvy START III. Po možném znovuzvolení Donalda Trumpa na post prezidenta ale cena poroste.

„Víte, Rusko se musí samo rozhodnout, zda chce prodloužit smlouvu START III. Udělali jsme mu dobrou nabídku. Nemyslíme si, že daná nabídka je nespravedlivá. Myslíme si, že je založena na principu vzájemnosti, že povede k větší transparentnosti. A myslíme si, že je to velmi cenné v současné situaci, kdy si Spojené státy a Rusko nedůvěřují vůbec v ničem,“ uvedl.

Podle jeho mínění se jedná o poměrně významný krok kupředu, který by mohly obě země podniknout společně v době, kdy se musí vážně hledat podobné možnosti pro společnou práci. Dodal, že kvůli těmto důvodům považují návrh předložený Rusku za umírněný a velmi rozumný.

„Předpokládám, že pokud ho Rusko nepřijme, pak poté, co bude znovu Trump zvolen, bude vstupné, jak my říkáme v USA, zvýšeno,“ uvedl.

„Jak jsem již řekl, upravíme naši vyjednávací pozici v závislosti na reakci Ruska, pokud tedy bude. Myslíme si, že jsme nastínili velmi jasný a velmi jednoduchý akční plán, který je výhodný pro obě země. Také si myslíme, že odráží takové diskuse, které vedli naši prezidenti. A teď, jak jsem jasně řekl, a my si to opravdu myslíme, je míč na ruské straně hřiště,“ dodal.

„Prezidentské memorandum“

V neposlední řadě Billingslea konstatoval, že Washington je připraven „už zítra“ uzavřít s Moskvou „prezidentské memorandum“, které předpokládá prodloužení smlouvy START III. Ovšem po listopadových volbách v USA se mohou objevit nové podmínky.

Podle něj USA nabídly Rusku, než bude vypracována nová plnohodnotná smlouva, která nahradí smlouvu START III, uzavření memoranda o kontrole zbraní, které je rámcovým dokumentem, nevyžaduje tedy ratifikaci.

Billingslea odpovídal i na otázku, zda smlouva START III opravdu nebude prodloužena, pokud se RF a USA nedohodnou do února na prezidentské dohodě, kterou navrhl Washington.

„Přesně tak. V takové situaci smlouvu prodlužovat nebudeme. Vzhledem ke všem nedostatkům ji považujeme pro USA za nevýhodnou. Na USA jsou kladena taková omezení, která nejsou kladena na Rusko,“ uvedl.

„Pokud a kdy se Moskva rozhodne jít cestou, o které upřímně řečeno prezident Putin již několikrát diskutoval s prezidentem Trumpem, pak jsme připraveni. Co se týká nás, jsme připraveni uzavřít dohodu již zítra,“ dodal.

Smlouva START III je jediná platná dohoda mezi Ruskem a USA o omezení zbraní. Její termín vyprší po 5. únoru 2021. Ruský prezident Vladimir Putin navrhl její prolongaci o pět let bez předběžných podmínek. Americká vláda trvá na zapojení do jednání Číny, Peking tento návrh odmítá.

 

Převzato z https://cz.sputniknews.com
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA odmítly stáhnout z Evropy jaderné zbraně

  • Jaderné zbraně, které mají USA v Evropě, mají jediný cíl. Udělat z Evropy prvotní terč pro případ konfliktu mezi USA a Ruskem. Kdyby jaderné zbraně stáhli, byl by prvotní cíl někde v USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*