USA a Turecko podepsaly dohodu, trénovat a vyzbrojovat militanty bojující v Sýrii

USA a Turecko podepsaly dohodu, trénovat a vyzbrojovat militanty bojující v Sýrii

Spojené státy a Turecko podepsaly dohodu k výcviku a vyzbrojování tzv. „umírněných bojovníků“ v Sýrii.

„Turecko a Spojené státy podepsaly dohodu v rámci programu tréninku a vyzbrojení militantů bojujících v Sýrii,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu novinářům.

Turecké ministerstvo zahraničí Undersecretary Feridun Sinirlioglu a americký velvyslanec v Turecku John Bass podepsali v Ankaře tuto dohodu,“ potvrdil mluvčí amerického velvyslanectví.

Západem podporovaní militanti v Sýrii Foto: AFP
Západem podporovaní militanti v Sýrii Foto: AFP

Tento program pravděpodobně začne během příštího měsíce.

Pentagon uvedl, že má v plánu nasadit stovky speciálních sil na Blízkém východě k tréninku „umírněných“ bojovníků působících v Sýrii, jako součást boje proti ISIL teroristům, kteří se zmocnili velké části území v Sýrii a kolem jedné třetiny území v Iráku.

Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Tanju Bilgic uvedl, že doufá, že dohoda mezi Ankarou a Washingtonem rovněž pomůže posílit povstalce bojující proti vládě syrského prezidenta Bašára al-Assada.

Minulý měsíc, mluvčí Pentagonu kontradmirál John Kirby prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu, že americká armáda nasadí asi 400 trenérů v regionu v příštích čtyřech až šesti týdnech, a také pošle stejný počet vojáků, které jim pomohou plnit jejich poslání.

Kirby také uvedl, že v prvním roce programu, bude vyškoleno a obdrží zbraně více než 5400 ozbrojenců bojujících v Sýrii. V prosinci, americký Kongres pro tyto účely schválil částku 500 miliónů dolarů.

Sýrie se potýká se smrtícími nepokoji od března 2001. Spojení státy a jejich regionální spojenci- zejména Katar, Saudská Arábie a Turecko- podporují militanty bojující v zemi.

Podle Organizace spojených národů, bylo v důsledku nepokojů v Sýrii zabito více než 200.000 lidí a další miliony lidí byly vysídleni.

 

PressTV/ Tomas Daleko

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA a Turecko podepsaly dohodu, trénovat a vyzbrojovat militanty bojující v Sýrii

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*