US Think Tank: Skotské „ANO“ v referendu by ospravedlnilo nezávislost východní Ukrajiny

US Think Tank: Skotské „ANO“ v referendu by ospravedlnilo nezávislost východní Ukrajiny

Zatímco NATO odmítlo uznat oddělení Krymu od Ukrajiny, skotské hlasování v referendu o nezávislosti od Británie staví NATO do těžké role. Není pochyb o tom, že pokud referendum, které se koná tento týden, umožní Skotsku nezávislost od Británie, Západ ztratí veškeré argumenty proto, aby neuznal nezávislost Krymu, nebo východní Ukrajiny po konaných referendech v zemi. Kyjev zřejmě bude muset takové referendum přijmout, protože pokud Londýn umožnil referendum, jaký by mohl mít Kyjev argument k neuznání nezávislosti?,“ píše Peter Martino, z Gatestone Institutu, dříve známého jako Stonegate Institut v New Yorku.

skotske referendum

Podle Martina by nezávislost Skotska nepochybně přinesla mnoho otázek ohledně hranic po celé Evropě, natož ohledně „křehkých hranic“ ukrajinského státu. „V případě, že Skotové vysloví ve čtvrtek své „ANO“, následky pocítí až v Doněcku,“ zdůraznil expert. Peter Martino odkázal na „kosovský precedent“, kdy citoval ruského ministra zahraničí, Sergeje Lavrova, který varoval západní protějšky již v roce 2008, že jejich uznání nezávislosti Kosova „bude začátek konce pro Evropu.“

Prohlášení 2008 declaration nezávislosti na Srbsku, které Mezinárodní soudní dvůr nepovažuje za porušování mezinárodního práva, porušilo zásadu, že odtržené území nejsou uznané jako nezávislé, bez souhlasu svého bývalého souseda,“ napsal britský novinář v březnu 2014 pro Wall Street Journal, těsně před referendem na Krymu.

Všechny argumenty použity k porovnání případů Skotska a Kosova se situací na Krymu a východní Ukrajině vypadají nepřesvědčivě a znovu ukazují, západní „dvojí standarty.“


Mezitím, Doněcko a Luhansko pečlivě sledují separatistické hnutí ve Skotsku, Katalánsku a Baskucku a prohlašují, že by mohla být ukrajinská krize vyřešena mírovou cestou v souladu s mezinárodním právem. „Proč Anglie nebombarduje skotské separatisty,“ ptají se posměšně rebelové.

Krymský premiér Sergej Aksyonov zdůraznil, že Západ „nebude mít jinou možnost,“ než uznat nezávislost Krymu od Ukrajiny, pokud Skotové odhlasují ANO.

zdroj : http://en.ria.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*