UNICEF vyzývá k vyšetření válečných zločinů v jemenském konfliktu, který již zabil a zranil více než 1000 dětí

UNICEF vyzývá k vyšetření válečných zločinů v jemenském konfliktu, který již zabil a zranil více než 1000 dětí

Více než 400 dětí bylo zabito a přinejmenším 600 zraněno od konce března, kdy začala Saúdy vedená vojenské kampaň v Jemenu, uvedla organizace UNICEF, která zároveň varovala, že počet obětí mladých by mohl vzrůst, jelikož je mládež přijímána do řad bojovníků v občanské válce.

„Tento konflikt je tragédií zejména pro jemenské děti, které jsou zabíjeny bombami a kulkami, a ty, které přežijí, čelí rostoucí hrozbě nemocí a podvýživy,“ uvedl zástupce UNICEF pro Jemen Julien Harneis.

S průměrným počtem osm dětských obětí denně během posledních čtyř měsíců, konflikt vyústil v 4300 mrtvých, většinou civilistů, podle zprávy Childhood Under Threat.

Foto:  Khaled Abdullah / Reuters
Foto: Khaled Abdullah / Reuters

Válka vytvořila humanitární katastrofu, která přinutila více než 1,3 miliónů lidí opustit své domovy. Zhruba 80 procent dětí v zemi potřebuje neodkladnou humanitární pomoc, uvedla UNICEF.

„Děti nesou břímě brutálního ozbrojeného konfliktu, který eskaloval v březnu tohoto roku, a nevykazuje žádné známky vyřešení situace,“ uvedla agentura OSN.

Více šokující je fakt, že počet dětských bojovníků se v roce 2015 již zdvojnásobil na 377 ze 156 v roce 2014, protože všechny strany války používají k získání převahy dospívající chlapce. Chlapci vidí účast ve vojenských bojových akcích jako jeden z mála prostředků k podpoře jejich rodin, které se snaží přežít, uvedla UNICEF.

K celkovému rozpadu země Jemen čelí zdravotní krizi. Devět set zdravotnických zařízení bylo uzavřeno během několika posledních měsíců, které představují čtvrtinu „rozpadajících se“ zdravotnických zařízení v zemi.

Výsledkem je, že kolem dvou miliónů dětí mladších 15 let čelí nebezpečí podvýživy, zatímco asi 2.500.000 dětí čelí nebezpečí nákazy spalničkami, nemocí, která se od roku 2014 zdvojnásobila.

Amnesty International v úterý zveřejnila vlastní zprávu, ve které vyzývá OSN k vyšetření válečných zločinů spáchaných všemi stranami konfliktu v Jemenu, obviňujíc válčící strany za jejich nestydatou absenci nezbytných opatření k minimalizaci dětských obětí.

„Všechny strany konfliktu ukázaly nemilosrdnou a svévolnou lhostejnost k bezpečnosti civilistů,“ uvedla Donatella Rovera, poradce na krizové situace v Amnesty International. „Civilisté v jižním Jemenu se ocitly v pasti smrtící přestřelky mezi stoupenci Houthi a jejich opozicí, a zároveň čelí přetrvávající hrozbě koaličních náletů.“

Saúdská Arábie poslala po měsících leteckého bombardování v zemi stovky obrněných vozidel a vyškolených vojáků na pomoc stoupencům sesazeného prezidenta Hadiho, kteří v zemi bojují proti rebelům hnutí Houthi.

Amnesty International kritizovala ve své zprávě „protiprávní koaliční nálety v hustě obydlených rezidenčních čtvrtích“ kromě bojů povstalců a protivládních sil v civilních oblastech.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “UNICEF vyzývá k vyšetření válečných zločinů v jemenském konfliktu, který již zabil a zranil více než 1000 dětí

  • UNICEF: Není to ta zločinecká organizace pod OSN, která zastřešuje zabavování dětí u rodin po celém světě ? Je očekávaná „humanitární“ pomoc něco podobného ?
    Ammesty International: Není to ta organizace, jejíž „pravdu“ platí George Soros, v Rusku se zřejmě musí podle jejich zákona jmenovat „Agent Ammesty International“ ? U nás by to byli: Agent Open society, Agent Charta 77, Agent ČSSD a ostatní strany zjevně kolaborující s NWO, Agent Člověk v tísni, Agent pravdoláskaři, Agent ČNB, Agent vláda, Agent ČT,
    Stejná špína podporuje všechny „barevné revoluce“ včetně té „naší“ 1989…

    Zpráva je v podstatě o tom jak vrah volá: „chyťte vraha“ !

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*