Ukrajina: Jaceňukův návrat a říjnová revoluce

Ukrajina: Jaceňukův návrat a říjnová revoluce

jacenuk

Nehledě na žádost o demisi, kterou minulý týden vyslovil ukrajinský premiér Jaceňuk, je znovu na svém postu. Odmítl poskytnout komentáře pro tisk a vyzval novináře, aby se dočkali mimořádného zasedání Nejvyšší rady. Analytici předpovídají prudké vyhrocení situace na Ukrajině na podzim, až „říjnovou revoluci.“

V pondělí se Arsenij Jaceňuk obrátil na poslance Nejvyšší rady. Premiér zdůraznil, že Kyjevu došly peníze na armádu a je ohrožen program spolupráce s MMF. Vyzval poslance, aby rychle přijali vládní návrhy na zvýšení financování kárné operace na východě.

Foto: RIA Novosti/Mikhail Markiv
Foto: RIA Novosti/Mikhail Markiv

Tak zvaná protiteroristická operace, na kterou se snaží sehnat peníze Jaceňuk, vzbuzuje stále větší protest v ukrajinské společnosti. V zemi se šíří protestní akce: ženy, matky a sestry těch, kdo byli mobilizováni do armády, přehrazují silnice a pálí předvolání. Již jsou slyšet hrozby o uspořádání pochodu na Kyjev a nejsou to planá slovy, míní poslanec Rady Vladimir Olejnik:

-Následky mohou být velmi smutné. V nejbližším čase se dají očekávat další protesty, zvlášť s ohledem na zvýšení nájemného, poplatků za plyn a elektřinu a na nezaměstnanost. Na podzim bude situace palčivá.

O možných nepokojích na Ukrajině se začalo mluvit již na jaře. Experti varovali, že na podzim pomine euforie z vítězství na Majdanu a dojdou úspory. A také se ochladí. Brusel nehodlá platiti za všechno. Takže každý den války na Jihovýchodě přibližuje možnou „říjnovou revoluci.“

Kyjevská vláda se ale podle všeho věnuje vnitřním nesvárům: koncem minulého týdne byl ve Lvovu ostřelován dům městského starosty a v Kremenčugu starostu vůbec zastřelili. Brzy se tato „předvolební agitace“ dostane na vyšší, gubernátorskou úroveň. Jaceňuk také velmi riskuje, když navrhuje dodatečné daně z příjmů oligarchů.


Na podzim se dá očekávat radikální změna moci: volit bude třeba nejen nový parlament, ale také nového prezidenta, míní mluvčí spojeného parlamentu Doněcké a Luhanské republiky Oleh Carjov.

Volby se ale konat nemusí, myslí expert z Ústavu mezinárodních vztahů Ruské Akademie věd Vladimir Pantin:

-Vlna protestů způsobí nakonec vážné politické otřesy v Kyjevě a v celé Ukrajině. Někteří oligarchové, jako třeba Kolomojskij, již mají v plánu když ne svržení, pak přinejmenším předložení Porošenkovi dalších ultimat prostřednictvím Majdanu. Boj mezi oligarchy se vyhrocuje kvůli politické, sociální a hospodářské krizi.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*