Uhájí si svět svobodu před pokusy USA o unipolární světový politický systém?

Uhájí si svět svobodu před pokusy USA o unipolární světový politický systém?

Snaha USA o vytvoření unipolárního světa, ve kterém by USA byli jedinou mocností, a určovali pravidla pro všechny země, na celém světě, vyvolala samozřejmě reakci. Tato snaha o světovládu kulminovala někdy na konci dvacátého století a zdálo se, že se cíl USA skutečně podaří dosáhnout.

Momentálně zaznamenáváme dočasný ústup od těchto pozic. Rusku se podařilo dosáhnout zabrzdění snah USA o ovládnutí Blízkého východu, když zabránilo humanitárnímu vybombardování Sýrie a ochránilo Írán před intervencí.

USA ale udeřili na dvoře Ruska, na Ukrajině a barevnou revolucí nastolili Americe nakloněný režim, ovládli zemi a posunuli se tak s NATO jen několik set kilometrů od Moskvy.

rockefeller

Obavy Ruska, ale i jiných zemí jsou velké. Po případné porážce Ruska, by už před totální světovou dominancí neměl USA kdo zastavit.

Země, které nepatří mezi vazalské státy USA, se proto mobilizují a snaží se narychlo učinit opatření, které by zvýšily jejich šance odolat zvyšujícímu se tlaku Spojených států.

Čína neustále zvyšuje výdaje na zbrojení. Snaží se také své iniciativy přenášet blíže k hranicím států NATO a tak vyvažovat tlak NATO v Asijsko-tichomořských oblastech. Za několik dní začne součinnostní námořní cvičení čínských a ruských námořních sil ve Středozemním moři, což má být protiváhou vojenských cvičení americké armády s jejich partnery Jižní Koreou a Japonskem nedaleko čínských břehů.

Rusko se zase snaží o výstavbu svých základen přímo na Americkém kontinentu, což by mělo vytvořit protiváhu základnám NATO, které nemilosrdně obkličují Rusko ze všech stran. Logika je jednoduchá. Jen přímá hrozba na americkém kontinentu může USA přibrzdit v rozmisťování vojenských základen u hranic Ruska v jeho bývalých sférách vlivu.

Rusko se proto chystá prodat Nikaragui nadzvukové bojové stíhačky Mig 29 a vybudovat na jejím území základnu družicové kontroly, což je v USA vnímáno velice negativně. Oficiálně má tento projekt samozřejmě sloužit pro vědecké účely. USA také znervózňuje velmi živá spolupráce mezi Ruskem, Brazílií a Argentinou.

V neposlední řadě snaha zemí BRICS v ekonomické oblasti se začíná postupně promítat i do vojenské sféry. Írán vyzývá země BRICS, aby vytvořili protiváhu predátorským snahám USA a vytvořili společnou obranu.

Rusko zatlačené do kouta vyšlo těmto zemím vstříc a Íránu prodalo protiletadlové systémy S-300, Číně následně ještě modernější S-400, což by mělo umožnit vytvořit protiletecký Euro-asijský štít, ke kterému by se měla přidat i Indie. USA momentálně nedisponují letadly, které by dokázaly tento protiletecký systém překonat a několik desítek kusů, které jsou ve výzbroji USA a které jsou považované za „neviditelné“ jsou jimi jen teoreticky.

Zdali snahy těchto zemí o ochránění si své nezávislosti a udržení multi-polárního světa budou úspěšné uvidíme v nejbližší době, každopádně je dnes zřejmé, že jen multi-polární svět s vícerými centry moci, může ochránit svobodu jednotlivce, protože jak je z informací z USA o jejich sledování vlastních občanů dnes už jasné, i největší demokracie se lehce může zvrtnout na totalitu.

 

HS/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*