Tyto korporace řídí téměř vše, co si kupujete a sledujete

Tyto korporace řídí téměř vše, co si kupujete a sledujete

Tento graf ukazuje, že většina výrobků, které kupujeme, jsou ovládány jen několika málo společnostmi. Říká se tomu „iluze volby“.

Navzdory široké škále značek, ze kterých můžeme vybírat, vše se vrací do malých kruhů.

Deset mega korporací řídí téměř vše, co si koupíte, od výrobků pro domácnost, přes jídlo pro naše domácí mazlíčky, až po nový džíny.

Podle tohoto grafu od sítě Reddit, nazvaného „Iluze výběru“, tyto korporace vytváří řetěz, který začíná v jedné z 10 super firem. Zajisté jste již slyšeli největší jména, ale je šílené vidět, co tito giganti vlastní a co ovládají.

(Poznámka: Graf zobrazuje mix sítí. Mateřské společnosti mohou vlastnit, nebo vlastnit akcie, nebo mohou být jednoduše partneři poboček jejich sítě. Například Coca-Cola nevlastní společnost Monster, ale distribuuje tento energický nápoj.)

korporace ovladajici svet

Zde je jen několik příkladů: Yum Brands vlastní KFC a Taco Bell. Společnost je vedlejší produkt Pepsi. Všechny restaurace Yum Brands prodávají pouze výrobky Pepsi kvůli zvláštní spolupráci s výrobcem limonády.

84$ miliardová společnost Proctor & Gamble – největší inzerent v USA– je spárována s řadou různých značek, které produkují všechno, od medicíny, přes zubní pastu, po luxusní módu. Pospolu, společnost Proctor & Gamble údajně zásobuje neuvěřitelných 4,8 miliard lidí na celém světě prostřednictvím této sítě.

200$ miliardová společnost Nestle- známá díky čokoládě, ale je také největší potravinářská společnost na světě- je vlastníkem téměř 8000 různých značek po celém světě. Součástí této sítě je šampón společnosti Loreal, gigant na kojeneckou výživu společnost Gerber, oděvní značka Diesel, a výrobci potravin pro domácí mazlíčky Purina a Friskies.

Společnost Unilever, známá díky mýdlu, údajně zásobuje 2 miliardy lidí na celém světě, ovládajíc síť, která vyrábí vše od vatových špiček po arašídové máslo.

A nejsou to jen výrobky, které si koupíte a konzumujete. V posledních desetiletích, se svázaly dohromady i zprávy a informace, které dostáváte: 90% médií je nyní řízeno jen šesti společnostmi, oproti 50 společností v roce 1983.

korporace ovladaji

Je to ještě horší: 37 bank se sjednotilo do pouze čtyř- JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo a Citigroup za méně než dvě desetiletí, podle mapy Federální rezervy.

10 největších národních finančních institucí vlastní 54% našich celkových finančních aktivit, v roce 1990 to bylo jen 20%. Jak informoval MotherJones, počet bank klesl z více než 12.000 na okolo 8.000.

banky ridi

Čísla jsou neúprosná a grafy ukazují mysl-ohýbající realitu. To je svět, ve kterém žijeme.

 

 

 

Themindunleashed.org/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*