Turecko začalo repatriovat zajaté bojovníky ISIS do USA a Evropy

Turecko začalo repatriovat zajaté bojovníky ISIS do USA a Evropy

Ankara uvedla, že dodržela svůj slib repatriovat zajaté džihádisty Islámského státu a začne je vracet zpět do Evropy a USA.

Mluvčí tureckého ministerstva vnitra Ismail Catakli oznámil, že občané USA, Německa a Dánska – všichni členové islámského státu –  budou odesláni domů tentýž den, zatímco sedm dalších německých státních příslušníků bude repatriováno 14. listopadu, píše deník Deutsche Welle.„Jeden americký teroristický bojovník, jehož řízení bylo ukončeno, byl již deportován,“ řekl Catakli.

„Cestovní plány pro sedm zahraničních teroristických bojovníků německého původu v deportačních centrech byly dokončeny, budou deportováni 14. listopadu,“ dodal.

Catakli také poznamenal, že Turecko se připravuje na repatriaci několika teroristů ISIS zpět do Nizozemska, Irska, Francie a dalších zemí.

Tento krok nastal asi týden poté, co turecký ministr vnitra Suleyman Soylu informoval spojence NATO v Evropě, že Turecko bude repatriovat teroristy ISIS do jejich zemí původu bez ohledu na to, zda byli zbaveni svého občanství.

Hrozby Ankary přišly navzdory neochotě evropských států vzít zpět zahraniční bojovníky, přičemž Spojené království zašlo tak daleko, že zbavilo známé teroristy ISIS jejich občanství, aby zabránilo jejich návratu.

„Nebudeme je držet až do konce věků. Nejsme hotelem pro členy Islámského státu kohokoli, “řekl turecký ministr vnitra Suleyman Soylu asi před týdnem.

Doposud není jasné, kolik zahraničních bojovníků bude navráceno zpět na Západ.

Minulý týden turecký prezident Recept Tayyip Erdogan uvedl, že v tureckých věznicích je v současné době zadržováno 1 201 teroristů z Islámského státu, zatímco v severovýchodní Sýrii bylo zajato dalších 287 militantů.

Kromě džihádistů, kteří jsou v současné době zadržováni v Turecku, drží Syrské kurdské síly ve věznicích v severovýchodní Sýrii dalších 11 000 teroristů Islámského státu. Kromě toho, Syrské demokratické síly (SDF) ve stejném regionu drží desítky tisíc žen a dětí – všechny rodinné příslušníky teroristů ISIS.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*