Turecko odmítá přijmout „obranný“ plán NATO proti Rusku

Turecko odmítá přijmout „obranný“ plán NATO proti Rusku

Turecko odmítlo podpořit obranný plán NATO pro pobaltské země a Polsko, uvedly zdroje aliance, které citovala agentura Reuters.

Zdroje NATO citované agenturou Reuters uvádějí, že Turecko nepodporuje plán aliance „bránit“ pobaltské země a Polsko proti Rusku. V důsledku toho turecké úřady nařídily svému zástupci NATO, aby si udržel pevný základ na soukromých setkáních a slyšeních vyžadujících, aby vojenský blok oficiálně uznal kurdské síly za teroristy.„Turci si berou východoevropany jako rukojmí a blokují schválení tohoto vojenského plánu, dokud nedostanou ústupky,“ řekl agentuře Reuters jeden z diplomatických zdrojů.

Druhý zdroj označil chování Turecka za ničivé, protože se NATO snaží ukázat, že je jednotné poté, co americký prezident Donald Trump vyjádřil skepticismus vůči alianci a francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že aliance zažívá „mozkovou smrt“.

Na otázku o této záležitosti, mluvčí NATO Oana Lungescu uvedla: „NATO má v plánu bránit všechny spojence. Závazek NATO v oblasti bezpečnosti a ochrany spojenců je neochvějný.“

Turecko začalo svou ofenzívu v severní Sýrii poté, co Spojené státy minulý měsíc stáhly z oblasti 1 000 vojáků. Spojenci Ankary v NATO se obávají, že tato invaze oslabí bitvu proti bojovníkům islámského státu.

Na údajnou ruskou hrozbu se často odvolávají západní politici a spíše země v pobaltském regionu a Polsko. Moskva však opakovaně zdůrazňovala, že Rusko nemá v úmyslu zaútočit na žádnou ze zemí NATO.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova si NATO moc dobře uvědomuje, že Rusko nemá v úmyslu zaútočit, ale tuto údajnou hrozbu používá jako důvod k instalaci dalšího vojenského vybavení poblíž ruských hranic.

V červenci 2016 bylo na zasedání NATO ve Varšavě (Polsku) přijato rozhodnutí o rozmístění mezinárodního praporu NATO v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku. Spojené království, Německo, Kanada a USA převzaly batalion praporu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*