Turecko, koordinátor migrace do Evropy, hraje důležitou partii

Turecko, koordinátor migrace do Evropy, hraje důležitou partii

Mnoho politiků, ale i tuzemských občanů, kteří se zajímají o aktuální migrační vlnu směřující do Evropy, zapomíná na Turecko. Na stát, který hraje důležitou roli v migrační vlně.

Na summitu Evropské unie, věnovanému uprchlické krizi, se více méně dospělo k dohodě s Tureckem. Tento stát výměnou za finanční pomoc, která skýtá 80 miliard korun, příslib za obnovení jednání o členství v EU (od roku 1962 má Turecko s EU asociační dohodu) a zrušení vízové povinnosti pro občany Turecka se zavázal k tomu, že omezí vstup migrantů, směřujících do Evropy. Konkrétně do Řecka.

Není tajemstvím, že Turecko koordinuje migrační tok do EU, neboť Turecko si je vědomo, že pomocí současné migrační krize může neustále tlačit na evropské politiky. Buďto Evropská unie splní požadavky Turecka (v tomto případě Turecko bude zadržovat migranty na svém území) nebo Turecko bude koordinovat desítky tisíc migrantů do Evropy.

Migranti v tureckém městě Edirne protestují. Požadují, aby jim byla umožněna volná cesta do Řecka či Bulharska (zdroj: iDNES.cz)
Migranti v tureckém městě Edirne protestují. Požadují, aby jim byla umožněna volná cesta do Řecka či Bulharska (zdroj: iDNES.cz)

Ať se Evropa dohodne nebo nedohodne s Tureckem, tak prohrála. Pokud bude Turecko členem Evropské unie, tak to bude poslední smrtelná rána pro Evropskou unii, neboť Turecko má kolem 70 milionů občanů. A to by se projevilo v případě hlasování. Jediné Německo a Turecko by rozhodovaly o chodu Evropské unie, protože tyto dva státy by byly nejvlivnějšími hráči na půdě EU. A jak by se zachovala Francie?

Turecko, jakožto člen EU by zamezilo vstup stovkám, ba milionům migrantů do Evropy, ale naopak mnoho milonů Turků by zamířilo do Evropy. A to už jen v případě, že bude zrušena vízová povinnost. Toto pokládám za smutnou realitu.

Jediné východisko, jak zabránit migračnímu toku do Evropy je, že Západ začne spolupracovat s Ruskem v boji proti Islámského státu a zároveň i vůči jiným teroristickým organizacím. Pokud bude Západ nadále zatvrzelý ve svém názoru vůči zapojení Ruska v boji proti terorismu, tak migrační vlna neustane. Ba naopak. Bude čím dál tím více narůstat.

 

Petr Cvalín

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Turecko, koordinátor migrace do Evropy, hraje důležitou partii

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*