Turecko je připraveno shodit své spojence USA a NATO a nakoupit ruská válečná letedla

Turecko je připraveno shodit své spojence USA a NATO a nakoupit ruská válečná letedla

Turecko a Rusko zahájily rozhovory, jejichž cílem je nákup ruských stíhaček Suchoj Su-31 a Su-57 v přímém rozporu s Washingtonem, který vetoval dohodu, jež by umožnila spojenci NATO – Ankaře přidat nové americké letouny F-35 Lightning II  do své letadlové flotily.K těmto rozhovorům došlo poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštívil Rusko a osobně si prohlédl nový letoun Su-57 na letecké show v Moskvě.

„Jednání probíhají a budou pokračovat,“ řekl Erdogan novinářům na letecké show. „Zástupci našich ministerstev zůstávají v Rusku, kde pracují.“

USA zrušily prodej 100 stíhacích letounů Turecku v červenci poté, co se Ankara rozhodla koupit konkurenční protivzdušný obranný systém z Ruska.

Ruský S-400 je považován za jeden z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany na světě.

USA dlouho tvrdily, že nákup ruského systému Tureckem nejen riskuje bezpečnost členů NATO, ale také porušuje zákon z roku 2017, který vyhrožuje sankcemi za jakýkoli nákup sofistikované ruské technologie.

Trump obvinil Obamovu vládu z toho, že nikdy nedosáhla dohody o prodeji srovnatelného amerického systému protiraketové obrany Turecku.

Erdogan řekl státem provozovaným médiím, že se příští měsíc setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Valném shromáždění OSN, kde budou hovořit o stažení kurdských jednotek ze severozápadní Sýrie a dodal, že Turecko se o sebe postará, pokud budou Spojené státy nadále blokovat nákup jejich stíhaček.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*