Trump se distancoval od Boltona v otázce Íránu a Severní Koreje

Trump se distancoval od Boltona v otázce Íránu a Severní Koreje

Americký prezident během své čtyřdenní návštěvy Japonska veřejně podkopal svého poradce pro národní bezpečnost Johna R. Boltona v otázce Íránu a Severní Koreje, když vyjádřil mnohem pozitivnější pohled na vztahy USA se Severní Koreou a dlouhodobým protivníkem Íránem.Trump napsal na Twitteru během návštěvy Japonska, že „Severní Korea (nedávno) odpálila nějaké malé zbraně, které rozrušily některé z mých lidí a další, ale ne mě. Věřím, že předsedající Kim splní slib, který mi dal,“ – zřejmě se odkazoval na denuklearizaci poloostrova.

Jeho příspěvek na Twitteru se objevil hned poté, co Bolton řekl novinářům, že „není pochyb“, že testy balistických raket Severní Koreje na začátku tohoto měsíce porušily rezoluce Rady bezpečnosti OSN, přičemž Bolton dodal, že Trump je odhodlán zachovat sankce na Kumův režim, dokud nebude více kooperativní.

Později během vystoupení na tiskové konferenci v Tokiu, Trump uvedl, že vypuštění raket neporušilo rezoluce OSN.

„Mojí lidé si myslí, že to mohlo být porušení, jak víte,“ řekl prezident. „Vidím to jinak. Vidím to jako člověka, který chce možná získat pozornost a možná ne. Nezáleží na tom.“

Trump také naznačil, že nesdílí Boltonovo nadšení pro možnost svržení vlády v Íránu. „Má šanci být skvělou zemí, se stejným vedením,“ uvedl. „Nechceme změnu režimu. To chci prostě vyjasnit. Nechceme žádné jaderné zbraně“.

Bolton soukromně vyjádřil svou vlastní frustraci s prezidentem, podle několika úředníků, které citoval deník New York Times. Poradce pro národní bezpečnost údajně vidí Trumpa jako neochotného prosazovat změny na Blízkém východě. „Kdyby to bylo na Johnovi, teď bychom byli ve čtyřech válkách,“ líčil jeden z vedoucích úředníků Trumpova slova.

Trump dříve odmítl zvěsti, že mezi ním a jeho poradci existuje jakýkoli nesouhlas, pokud jde o zahraniční politiku a označil tyto zprávy jako produkt falešných zpráv.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*