Tragedie Boeingu: pravda není potřebná?

Tragedie Boeingu: pravda není potřebná?

Malajsie uctila 22. srpna památku obětí tragedie letu MH17 letecké společnosti Malaysia Airlines. Král osobně přivítal na letišti Kuala Lumpuru letadlo s tělesnými pozůstatky svých poddaných. Washington a Kyjev, které hned po katastrofě ze 17. července obvinily z ní domobrance ukrajinského jihovýchodu a dokonce i přímo Rusko, nepředložily mezitím žádné důkazy.

Vláda USA se přidržuje dosavadních závěrů o příčinách havárie malajsijského Boeingu 777, prohlásila na řádném briefingu náměstkyně vedoucí tiskové služby Státního departamentu USA Marie Harfová. A to: letadlo sestřelili údajně „proruští ozbrojenci“. Na žádost, aby komentovala memorandum, které zaslali Bílému domu veteráni americké rozvědky, reagovala mluvčí státního departamentu ve stylu, který se stal pro tento rezort již tradičním. Prohlásila, že obsah tohoto dokumentu „odporuje pravděpodobně názvu“ organizace, která ho sestavila, a tím obvinila fakticky veterány z nedostatku vlastenectví.

Foto: AP/Lai Seng Sin
Foto: AP/Lai Seng Sin

Americká společenská organizace Odborní rozvědčíci-veteráni pro zdravý rozum (VIPS) zaslala ještě v červenci Baracku Obamovi memorandum s výzvou, aby zastavil protiruskou rétoriku a zveřejnil úplnou informaci o okolnostech katastrofy. Veterány rozvědky zarazila vyložená neochota oznámit společnosti závěry učiněné na základě výzvědných údajů, řekl mluvčí VIPS a bývalý analytik CIA Raymond MacGovern:

– Byla jenom prohlášení Johna Kerryho, že to udělali domobranci, kteří bojují proti kyjevské juntě. A to bylo všechno: žádné důkazy, které by tato prohlášení potvrdily. John Kerry ihned prohlásil „to jsou Rusové“. A pak ticho, naprosté mlčení všech amerických masmédií. A mimochodem také nizozemských.

V těchto dnech nizozemská Bezpečnostní rada prohlásila, že nebude zveřejňovat všechny údaje palubních zapisovačů havarovaného Boeingu, ale jenom ty, které „mají vztah ke zjištění příčin letecké katastrofy“. I nadále chybí také jasnost ohledně toho, kdy bude referát expertů zveřejněn.


Zkrátka, je jasné, že celou tuto věc „brzdí“. Jsou pochopitelné také příčiny podobného chování: fakta, která tak pečlivě ukrývá Washington se svými spojenci a Kyjev, odporují jimi vytýčené verzi.

Přitom Rusko předalo hned po tragedii všem zainteresovaným stranám údaje objektivní kontroly, která poukazovala na účast v incidentu letadla ukrajinských VLS. Jenomže oficiální zastánce na Západě tato verze z pochopitelných příčin zatím nemá.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*